Tuna Dergi
ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR ROTA: SCHLADMİNG-DACHSTEIN ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR ROTA: SCHLADMİNG-DACHSTEIN
Alıştığınız yaz mevsimi ritüellerinizi bir kenara koyup, bu sene deniz-kum-güneş üçlüsü yerine yeni bir şeyler denemeye ne dersiniz? Ben geçen sene bu soruyu kendime... ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR ROTA: SCHLADMİNG-DACHSTEIN

Alıştığınız yaz mevsimi ritüellerinizi bir kenara koyup, bu sene deniz-kum-güneş üçlüsü yerine yeni bir şeyler denemeye ne dersiniz? Ben geçen sene bu soruyu kendime sordum ve ‘Evet!’ dedim. Avusturya içinde bir istikamet aradım ve biraz araştırma yaptıktan sonra Schladming-Dachstein’ın imkânlarının ve aktivite çeşitliliğinin aklımı çelmesine izin verdim.

Schladming aslında Dachstein buzuluna oldukça yakın ufak bir şehir; ama çok yakın olduklarından dolayı bölge ikisinin de adıyla anılıyor. Dachstein eteklerinde irili ufaklı birçok kasaba da var; ama Schladming bölgenin üssü durumunda. Ben de bu sebeple ve tabi ki trenle ulaşımın çok kolay olması sebebiyle konaklamamı Schladming’de seçtim. Konaklamadan bahsederken Schladming-Dachstein Sommercard’dan bahsetmezsem olmaz. Bu kart anlaşmalı konaklama tesislerinde ücretsiz olarak veriliyor ve bölgedeki sayısız aktiviteden ve toplu taşımadan ücretsiz yararlanmanızı sağlıyor. Kartın sadece broşürünü okurken bile çok maddelik bir yapılacaklar listesi oluşturmanız mümkün!

Aktiviteler arasında seçim yapmak zor olsa da benim için doğayla bütünleşmek ağır bastı – onlarca yürüyüş rotasından seçtiğim Schladming merkezden başlayan Planai yürüyüşüydü. Özellikle çok popüler olmayan bir rota seçtim kendimi ve doğayı dinlemek için. Merkezden teleferikle zirveye çıkıp ormanların içinden geçerek, suyum bittikçe doğal kaynaklardan su doldurarak muhteşem bir panoramaya karşı sessizlikte yürüdüm ve yürüdüm. Ta ki 14 km ve 1100 m yükselti farkını geride bırakıp merkeze tekrar varana kadar. Bu rota sizin için zorlayıcı olacaksa (inişten dolayı) bereket kelimesinin anlamını 5 duyunuzla deneyimleyebileceğiniz ‘Wilde Wasser’ rotasını da yürüyebilirsiniz. Onlarca rotadan istediğinizi seçebilirsiniz; ama sağlam bir trekking (dağ yürüyüşü) ayakkabısı giymeyi, yanınıza su ve atıştıracak bir şeyler almayı ve yürüyüşe başlamadan önce rota haritasını telefonunuza kaydetmeyi sakın unutmayın.

Yanı başımda bir buzul olduğu aklıma tekrar tekrar düşünce canım yazın ortasında biraz kartopu oynamak istedi, kışlar malum artık pek karlı geçmiyor. Schladming’den Dachstein’a giden otobüse bindim ama öncelikle Ramsau am Dachstein kasabasında Ramsau at arabaları festivalini izlemek için kısa bir ara verdim: rengârenk çiçeklerle süslenmiş at arabaları ve atlar. Eğer gidiş tarihiniz denk gelirse mutlaka orada bulunmanızı tavsiye ederim. Atların güzelliğine hayran kalmamak elde değil. Ramsau son durağım olmadığı için festival bitimi kutlamasına katılmadan devam ettim.

Dachstein’a çıkmak için gondola binmeniz gerekiyor ve yoğunluktan dolayı gondola 1-2 gün önceden gideceğiniz gün ve saati rezerve ederek binebiliyorsunuz, gondol normalde kişi başı 50 avro lakin Sommercard ile en az iki gece kalıyorsanız ücretsiz. Dachstein’a çıkınca sizi muhteşem bir panorama, buz heykellerin olduğu bir buz mağarası ve yükseklik korkusu olanların geçerken çok zorlanacağı bir asma köprü deneyimi bekliyor olacak.

Gondolla yukarıya çıkmak bile başlı başına bir heyecan unsuru! Ardınıza baktıkça, siz yükseldikçe küçülen arabalar.

Yukarıda aynı zamanda diz boyu kar sizi bekliyor olacak! Üzerinizde tshirt ile kartopu oynamaya başlayabilirsiniz! Mutluluktan ağzınız kulaklarınıza varacak. Hele bir de günü buzulda olmanıza rağmen güneş kremi sürdüğünüz için güneş yanığı olmadan bitirirseniz uykuya bile yüzünüzde bir gülümsemeyle dalacağınıza eminim.

Üçüncü ve son günümü bu sefer daha ufak bir yürüyüşle ve bir göl kenarında dinlenerek sonlandırmak istedim. Steirischer Bodensee gölü Schladming’den otobüsle kısa sürede ulaşılan yerlerden. Tablo gibi bir yer. Gölde yüzmek yasak; ama sandal kiralayabilirsiniz ya da etrafında tur atabilirsiniz. Ayrıca göl kenarındaki alabalık çiftliğinin restoranında taze alabalık yiyebilirsiniz. Bu göl aynı zamanda 3 göller rotasının başlangıç noktası. Yorgun olduğum için sadece yakındaki şelaleye kadar çıktım. Bu son günümü muhteşem manzaraya karşı çok güzel bir yemek yiyerek sonlandırdım. Her anını dolu dolu yaşadığım, yeni şeyler denediğim harika bir tatil oldu.

Eğer alışılmışın dışına çıkmaya şu ana kadar cesaret edemediyseniz; ama bu kez ‘Deniz-kum-güneş yerine bu kez de göl-dağ-buzul olsun!’ demeye hazırsanız Schladming-Dachstein’ı çok seveceksiniz.

 

BEGÜM HONCA
begumhonca@gmail.com

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir