Tuna Dergi
“ALPLERİN AVUKATI”: DER ÖSTERREİCHİSCHE ALPENVEREİN VE DAĞ SPORLARI “ALPLERİN AVUKATI”: DER ÖSTERREİCHİSCHE ALPENVEREİN VE DAĞ SPORLARI
EMRE ER emre.er@tunadergisi.com Altı yüz bini aşkın üyesiyle Avusturya’nın en büyük ve en güvenilir derneklerinden biri: Österreichischer Alpenverein (OeAV). Türkçesiyle Avusturya Alp Dağları Derneği.... “ALPLERİN AVUKATI”: DER ÖSTERREİCHİSCHE ALPENVEREİN VE DAĞ SPORLARI

EMRE ER
emre.er@tunadergisi.com

Altı yüz bini aşkın üyesiyle Avusturya’nın en büyük ve en güvenilir derneklerinden biri: Österreichischer Alpenverein (OeAV). Türkçesiyle Avusturya Alp Dağları Derneği. OeAV, dağ sporları ile iç içe olan Avusturya halkının, büyük bir kesimi tarafından saygı duyulmakta ve yakından tanınmaktadır. Derneğin dağ sporları uzmanı sayın Thomas Wanner ile dernek ve dağ sporları üzerine ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bu söyleşiyi gerçekleştirdik.

İsterseniz hemen konuya girelim. Österreichischer Alpenverein ne zaman kuruldu? Derneğin kuruluşunun arkasında hangi fikir vardı? Bize kısaca derneği tanıtabilir misiniz?

Avusturya Alp Dağları Derneği’nin (Oesterreichischer Alpenverein – OeAV) kuruluş toplantısı 19 Kasım 1862’de Viyana Bilimler Akademisi’nin (Akademie der Wissenschaften) yeşil salonunda gerçekleşmiştir. Toplantının gerçekleştiği kurumun isminden de anlaşılacağı gibi, kuruluş motivasyonunun temelinde bilim vardı. O dönemler Alp Dağları bilim tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir alandı. İlk etapta hedef Alp Dağlarını bilimsel açıdan keşfetmek ve ölçebilmekti. Bu sebeple derneğin tüzüğünde kuruluş hedefi olarak “Alp Dağları hakkındaki bilgileri yaygınlaştırmak ve ulaşımını kolaylaştırmak” yazmaktadır. Bu hedefe ulaşabilmek için sıkça makaleler yayımlanıyor ve sunumlar gerçekleştiriliyordu.

Günümüzde, Avusturya Alp Dağları Derneği 600 bin fazla üyesiyle, Avusturya’nın en büyük Alp derneğidir.

Derneğin günümüzdeki faaliyet alanı çok kapsamlıdır. Gençlerle çalışmaktan doğa korumaya ve yine dağ kulübelerinin işletilmesinden dağ sporları alanında eğitime kadar uzanmaktadır.

 

Österreichische Alpenverein’in günümüzdeki faaliyet alanları nelerdir?

Dağda güvenlik konusu, derneğimizin yıllardır yoğunlaştığı bir alandır. E-bültenler, online seminerler, videolar gibi dijital araçlarla genç kitlelere ulaşma imkânımız doğdu. Yine dağ sporları haricinde Avusturya Alp Dağları Derneği için doğanın korunması önemli ve merkezi bir yer almaktadır. “Alplerin Avukatı” olarak Alp Dağları Derneği, rüzgâr tribünü parkları, kayak alanının genişletilmesi ya da enerji santralı gibi büyük projelerde her daim doğanın zarar görmemesi ve yine doğal alanların korunması için ciddi çalışmalar yürütmektedir.

ÇOK SAYIDA ROTA YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDA

Bilim insanlarının büyük bölümüne göre bir küresel ısınma çağındayız. Bu serüvenin Alp Dağlarına etkisi nedir? Avusturya Alp Dağları dünya çapında büyük bir üne ve ilgiye sahip, Avusturya turizmi için de önemli bir yeri var. Yoğun yerli ve yabancı turist sirkülasyonunun Alp Dağları için olumsuz etkileri oluyor mu? Eğer olumsuz etkileri varsa buna karşı neler yapılmaktadır?

İklim değişikliğini özellikle Alp Dağları bölgesinde çok net bir şekilde görebilirsiniz. Buzullar yıldan yıla daha da geriye çekiliyor, önümüzdeki yıllarda Avusturya’da buzulların tamamıyla kaybolacağı düşünülüyor. Yine donmuş toprakların çözülmesi ile, çoğu rota ve yol heyelan sebebiyle yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Dağ sporları ve özelikle dağ tırmanışı sporu için bu durum daha büyük tehlike ve zorluk anlamına geliyor.

Turizm konusunda gerçekçi olup, Avusturya’nın büyük bir oranda turizmden elde edilen gelirler ile var olduğunu belirtmek gerekir. Ancak derneğimiz, geleceğe ve doğaya yönelik bir turizm anlayışı ile uzun vadeli olarak bölge halkı ve Alp Dağları için olumlu gelişmeler kaydedilebileceğine inanmaktadır. Bu kapsamda “Bergsteigerdörfer” (türk. Dağ tırmanıcıları köyleri) projesi ile derneğimiz, kendilerini doğa ile iç içe ve yumuşak bir turizme geçiş yapmak isteyen dağ köylerine destek çıkmakta ve yeni fikirler geliştirmektedir.

Avusturya Alp Dağları Derneği bilimsel çalışmalarda yer almakta mıdır?

Avusturya Alp Dağları Derneği direkt olarak günümüzde araştırma projelerini yönetmese de birçok bilim inisiyatifinde ortak kurum olarak yer almaktadır. Derneğimiz, çok sayıda üyesi, iletişim araçları, iletişim ağı ve modern dağ kulübeleri ile birçok bilimsel araştırmaya farklı alanlarda destek sağlamaktadır. Derneğimizin sağladığı destekleri en basit örnekler ile sıralamak gerekirse; yıllık buzul raporları, dağ sporları alanını geliştirmeye yönelik anketler, kayak rotaları ve çığ felaketlerinde ilk yardımda en iyi yöntemlerin belirlenmesi gibi alanlardadır.

AVUSTURYALILARIN DERNEĞİMİZE SAYGISI ÇOK YÜKSEK

Dağ sporlarında Alp Dağlarının dünya çapında değerli bir yeri vardır. Alp Dağları denilince akla ilk gelen ülkelerden biri Avusturya. Avusturya halkının Avusturya Alp Dağları Derneği ile ilişkisi nasıldır?

2020 yılında APA/OGM tarafından yayımlanan güven endeksinde Österreichischer Alpenverein, Naturfreunde, ÖAMTC ve birçok diğer büyük oluşumun üstünde yer almıştı. Derneğimizin yıllar boyunca doğa, dağ, eğitim ve güvenlik alanında gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan dolayı, Avusturya halkının kurumumuza saygısı ve güveni çok yüksek.

Avusturya Alp Dağları Derneği’ne üye olmanın ne gibi avantajları ve zorunlulukları vardır? Derneğe nasıl üye olunabilir?

Herkes Avusturya Alp Dağları Derneği’ne üye olabilir. Üyelerimize kapsamlı bir sigortanın yanı sıra dağ kulübelerinde konaklama, özel eğitimler ve diğer üyelerimizle birlikte etkinlik imkânları sunuyoruz. Yine eğitimlerimizi başarılı bir şekilde tamamlayan üyelerimizin tur rehberi olma gibi imkânları da var. Derneğimizde farklı alanlarda çok faydalı eğitimlerimiz de bulunuyor.

Derneğiniz dağ sporları alanında kurslar sunuyor mu?

Derneğimiz yerel olarak 196 adet kurum tarafından temsil edilmektedir. Bu kurumlar dağ sporları alanında birçok kurs imkânı sunmaktadır.

AVUSTURYA’DA EN POPÜLER SPORLAR: DAĞ YÜRÜYÜŞÜ, TIRMANIŞ, DAĞ BİSİKLETİ, KAYAK TURLARI

Dağ sporları tehlikeli olarak algılanıyor. Gerçekten dağ sporları tehlikeli midir? Avusturya’da en popüler dağ sporları hangileridir?

Avusturya’da yılda 300’e yakın insan dağ sporları esnasında hayatını kaybediyor. Çoğu ölüm kardiyovasküler bir hastalığa bağlı olarak gerçekleşiyor. Tabii ki yine çokça ölümle sonuçlanan, yükseklikten düşme ya da spor esnasında denge kaybetme gibi sebeplere dayalı kazalar gerçekleşiyor. Yılda ortalama 25 kişi yine çığ sebebiyle yaşamını kaybediyor. Her ne kadar ilk anda bu rakamlar yüksek gibi gözükse de her yıl binlerce insanın, iyi bir ekipman ile kuşanmış şekilde dağlarda spor yaptığını unutmamak gerekir. Avusturya’da şu an en popüler sporlar; dağ yürüyüşleri, tırmanış, dağ bisikleti, kayak turları diyebiliriz.

Avusturya Alp Dağları Derneği’nin uluslararası ilişkileri nasıldır? Derneğinizin dağcılık ile ilgilenen farklı derneklerle ilişkisi ne seviyede?

Avusturya Alp Dağları Derneği, Club Arc Alpine gibi dünya çapında birçok uluslararası federasyon ve oluşum içinde bulunmaktadır. Avusturya’da yine örneğin Dağ Arama Kurtarma Kurumu ile birlikte sağlık alanında ortak eğitimler gerçekleştiriyoruz. Kısacası Österreichischer Alpenverein olarak işimizde başarılı olmak için her daim kuvvetli ortaklarımızla birlikte hareket etmekteyiz.

Avusturya Alp Dağları Derneği kültürel ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirmekte midir?

Österreichischer Alpenverein olarak birçok büyük etkinliği ortak olarak gerçekleştirmekteyiz. En önemlilerinden birisi de Innsbruck’da gerçekleşen Alp Dağları Fuarı’dır. Belirtmiş olduğum gibi derneğimizin çok sayıda uzmanlık alanı mevcut. Yine bu alanlarda faaliyet gösteren bölümlerimiz direkt kendi uzmanlıklarıyla önemli faaliyetlerde bulunuyorlar.

Teşekkür ederiz.

Thomas Wanner

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir