Tuna Dergi
BİLİYOR MUYDUNUZ? BİLİYOR MUYDUNUZ?
FELİX BAUMGARTNER Felix Baumgartner 1969’da Avusturya’nın Salzburg eyaletinde dünyaya gelmiştir. Ekstrem sporlara ilgi duyan Baumgartner’in dünyanın çeşitli yerlerinde yüksekten atlayış rekor denemeleri olmuşsa da... BİLİYOR MUYDUNUZ?

FELİX BAUMGARTNER

Felix Baumgartner 1969’da Avusturya’nın Salzburg eyaletinde dünyaya gelmiştir. Ekstrem sporlara ilgi duyan Baumgartner’in dünyanın çeşitli yerlerinde yüksekten atlayış rekor denemeleri olmuşsa da onu en meşhur eden denemesi 14 Ekim 2012 de 39000 m yükseklikten atlamasıdır. Stratosferden dünyaya gerçekleştirdiği atlayışta 395,1 m/s hıza ulaşarak rekor kırmıştır.

Felix Baumgartner https://virsabi.com/virsabi-delivers-virtual-reality-experience-of-felix-baumgartners-jump-from-the-stratosphere/


VOYAGER 1

1977’de fırlatılan uzay aracı hala görevine devam eden bir dış güneş sistemi ve ötesi uzay sondasıdır. Jüpiter ve Satürn’e uğrayıp bize çok önemli bilgiler gönderen araç şu an yıldızlar arası seyahattedir ve dünyadan 22 milyar km uzaktadır. 43 yıldır yol alan Voyager’ın 40 bin yıl daha yolculuk yaparak başka yıldız sistemlerine girmesi planlanıyor. Üzerindeki altın plakta dünyamızdan resimler ve 60 ayrı dilde merhaba mesajı içermektedir.

Voyager 1 https://voyager.jpl.nasa.gov/golden-record/golden-record-cover/


SCHRÖDİNGER KRATERİ

Ayın arka tarafında güney kutbuna yakın bir kratere Schrödinger Krateri adı verilmiştir. Sadece yörüngeden gözlemlenebilen bu krater havzayı ayda jeolojik volkanik hareketlerin kanıtlarını barındıran birkaç yerden biridir.

Schrödinger Krateri. https://de.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dinger_(Mondkrater)#/media/Datei:Schr%C3%B6dinger_(LRO).png

 

UZAYDA YOL ALAN KIRMIZI TESLA

Elektrikli araba üreticisi Elon Musk kendi kullandığı kırmızı Tesla’sını yine kendi üretmiş olduğu Falcon heavy roketiyle 2018’de uzaya fırlatmıştır. Kırmızı Tesla şu an dünyadan 29 milyon km uzaktadır.

Uzayda yol alan Tesla https://www.whereisroadster.com/

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir