Tuna Dergi
DALL-E: METİNLERİ GÖRSELLEŞTİREN YAPAY ZEKÂ DALL-E: METİNLERİ GÖRSELLEŞTİREN YAPAY ZEKÂ
UMUTCAN KARAKAŞ umutcankarakas@gmail.com Sadece bir düşünün, aklınıza gelen herhangi bir fikri türlü türlü varyasyonlarıyla görselleştirebilen bir yapay zekâ hayal edin. Daha önce hiç resmedilmemiş,... DALL-E: METİNLERİ GÖRSELLEŞTİREN YAPAY ZEKÂ

UMUTCAN KARAKAŞ
umutcankarakas@gmail.com

Sadece bir düşünün, aklınıza gelen herhangi bir fikri türlü türlü varyasyonlarıyla görselleştirebilen bir yapay zekâ hayal edin. Daha önce hiç resmedilmemiş, fotoğrafı çekilmemiş şeyleri görsel bir halde karşınıza koyabilecek bir teknolojiden bahsediyorum. İşte GPT-3’ün geliştiricisi Open AI’ın yeni modeli DALL-E, tam da bunu yapıyor.

Open AI’ın DALL-E için yaptığı teknik tanımı kısaca özetlemek gerekirse DALL-E, metin ve görüntü çiftleriyle eğitilmiş ve bu şekilde verilen metne uygun görüntü üretmek için özelleştirilmiş 12 milyar parametreli bir GPT-3 modelidir. Yani görüntüler ve bu görüntülerin içerdikleri ile eğitilen DALL-E, bu sürecin sonunda sadece içeriğini söylediğimiz görselleri kendiliğinden üretebiliyor. DALL-E ismi de hem tatlı robot WALL-E’ye, hem de ünlü sanatçı Salvador Dali’ye selam gönderen bir isim olduğu için seçilmiş. Peki bu sanatçı DALL-E neler yapabiliyor, bir göz atalım.

Örneğin yeğenim için hazırlayacağım bir masal kitabı için satranç oynayan pijamalı bebek bir tilkiye ihtiyacım var. Hemen bunu DALL-E’den istiyorum.

 

Donut şeklinde bir duvar saatim olsa nasıl olurdu acaba? DALL-E’ye bir sorayım, belki önerilerinden birisi hoşuma giderse bir yerde yaptırabilirim.

 

Open AI çalışmaları o kadar hoşuma gidiyor ki daha fazla insana ulaşsınlar diye tişörtüme isimlerini bastırmayı düşünüyorum, nasıl görünürdü acaba?

 

Yeşil deri ceket ve kahverengi pantolonla bir kombin yapmayı planlıyorum fakat nasıl görüneceğini bilmiyorum. Kötü duracaksa paramı boşu boşuna harcamış olacağım. DALL-E yardımcı olabilir misin?

 

Henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen tüm bunları yapabilen bir teknolojinin temelinin atılması ve üzerinde çalışılıyor olması önümüzdeki yıllarda bizi nelerin beklediğine dair ipuçları veriyor. Şu anda sınırlı şekilde girdiler verebiliyorken belki ileride bu sınırlamalar olmayacak, tek sınır bizim hayal gücümüz olacak. Belki istenilen senaryo ile yapılan filmler, animasyonlar yapan; hatta belki de temayı verdiğimizde bütün senaryoyu kendisi yazan yapay zekalar görebiliriz.

Aradığımız bir görseli bile saliseler içinde ekranımıza getiren teknolojilere yeni yeni alışırken hayal gücü olan bir yapay zekâ fikri bile çok heyecan verici. Acaba bizi daha neler bekliyor?

KAYNAKÇA

https://openai.com/blog/dall-e/

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir