Tuna Dergi
DR. ORHAN YAYLA “SICAK IŞIK” DR. ORHAN YAYLA “SICAK IŞIK”
Orhan Yayla, 1961 yılında Zonguldak’ta doğmuş, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır. Annesi, babası, dedesi ve diğer yakınları Vakfıkebir’in (Trabzon) bir köyünde dünyaya... DR. ORHAN YAYLA “SICAK IŞIK”

Orhan Yayla, 1961 yılında Zonguldak’ta doğmuş, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır. Annesi, babası, dedesi ve diğer yakınları Vakfıkebir’in (Trabzon) bir köyünde dünyaya gelmişler, fakat sanatçımıza göre, nerede doğulduğu önemsizdir, çünkü “gelinen yer dünyadır.”

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarında karakalem resimler çizmiş, bir dönem mürekkep balığı iskeletinden oymacılık yapmıştır. Küçüklüğünden beri yakınlık duyduğu fotoğraf makinesini, 1990’lı yıllarda bir arkadaşının tatlı baskılarıyla yaşamının önemli bir enstrümanı haline getirmiştir. O günlerden başlayarak çektiği fotoğraflarını karma sergilerde, dia gösterilerinde ve değişik paylaşım alanlarında sergilemiştir.

2003 yılında, “Ara Güler Klasikleri” adlı sergi aracılığıyla tanıştığı İstanbul Fotoğraf Merkezi (İFM) ise onun sanat yaşamında bir dönüm noktası olmuştur. Orada aldığı siyah-beyaz fotoğraf eğitimi ile fotoğraf sanatının ne olduğunu daha iyi anlamaya başlamış, sanatsal bir özgünlük kazanmaya başladığını fark etmiştir.

İFM’de aldığı eğitimi, karanlık fotoğraf odasında sıkça kullanarak fotoğraftaki yetkinliğini geliştirirken, aynı zamanda İFM’nin sergilerini hiç kaçırmayarak sunulan olanaklardan fazlasıyla faydalanmıştır. Yine orada tanıştığı ve dostluk kurduğu Türk fotoğrafının en önemli isimlerinden öğrendikleriyle de kendi sanatını daha da pekiştirmiştir.

“Sıcak Işık” fotoğraf projesi, İFM’de, özellikle fotoğraf sanatçıları Mehmet Kısmet`in ve Nevzat Çakır`ın yoğun çabaları ile şekillendirilmiş ve bu proje kapsamındaki fotoğraflar önce İFM’ de sergilenip, sonrasında Trabzon ve Samsun gibi Karadeniz’in önemli kentlerine de taşınmıştır.

Orhan Yayla`nın çocukluğunu geçirdiği coğrafyaya duyduğu özlemin, sık seyahatlerle baba ocağıyla sıcak tuttuğu bağların, her yolculuğunda edindiği yeni izlenimlerin, kurduğu yakın insan ilişkilerinin… bir yansıması da diyebileceğimiz “Sıcak Işık” sergisi, aynı zamanda Yayla’nın ilk sergisi olma özelliğini de taşımaktadır.

Sıcak Işık fotoğraf projesi kapsamında sergilenen fotoğraflar, 2007 Ağustos’unda İstanbul Fotoğraf Merkezi tarafından sergiyi izleme olanağı bulamayan fotoğraf sevenler için kitaplaştırılmıştır.

Burada fotoğraf sanatçılığını öne çıkardığımız Orhan Yayla aynı zamanda bir nöroşirurji uzmanı olan doktordur. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş, 1983 yılında GATA`ya geçiş yapıp 1987 yılında mezun olmuştur.

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastahanesi’nde 1990-1995 yılları arasında yaptığı ihtisas ile nöroşirurji (beyin ve sinir cerrahisi) uzmanlığını kazanmış, 1998 yılına kadar Gümüşsuyu Askeri Hastanesi`nde uzman olarak çalışmış ve sonrasında istifa ederek askeri hekimlikten ayrılmıştır. O tarihten beri özel hastanelerde çalışmaktadır.

 

 

KAYNAKÇA

 

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

  • Gülen Usanmaz

    Şubat 28, 2022 #1 Author

    Değerli fotoğraf ustası Dr Orhan yaylanın sanat yolculuğuna tanıklık yapabildiğim için mutluyum .1992 de birlikte karakalemçalışmalarında kesişti yollarımız. 2007 de Karadenizde fotoğraf yolculuğuna ve verdiği emeği görmek fırsatım oldu ve İFM deki sergisini hayranlıkla gezdim. Sevgili Orhan ‘ ‘a Sanat ve hayat yolunda güzel yolculuklar diliyorum .
    Gülen Usanmaz

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir