Tuna Dergi
EFES, HAYATIMDA BENİ EN ETKİLEYEN YERLERDEN BİRİYDİ EFES, HAYATIMDA BENİ EN ETKİLEYEN YERLERDEN BİRİYDİ
OPERA SANATÇISI VE OYUNCU AMÉLIE MARIE HOIS SİNAN İLHAN sinanilhan2004@yahoo.com Amélie Marie Hois müzisyen, oyuncu ve arkeolog; bütün bunları hayatının 25 yılına sığdırmayı başarmış... EFES, HAYATIMDA BENİ EN ETKİLEYEN YERLERDEN BİRİYDİ

OPERA SANATÇISI VE OYUNCU AMÉLIE MARIE HOIS

SİNAN İLHAN
sinanilhan2004@yahoo.com

Amélie Marie Hois müzisyen, oyuncu ve arkeolog; bütün bunları hayatının 25 yılına sığdırmayı başarmış geleceği parlak bir sanatçı. Kendisiyle mesleği, yapmış olduğu çalışmaları ve gelecekteki planları hakkında konuştuk.

Müziğe ne zaman başladın. Şarkı söyleme yeteneğini ne zaman keşfettin?

Müziğe çok erken yaşta başladım. Dört yaşında piyano, 9 yaşında kontrbasla tanıştım. Yedi yaşındayken Viyana Staatoper çocuk korosuna katıldım.

Hangi müzik aletlerini çalabiliyorsun?

Piyano, kontrbas ve gitar eğitimi aldım, bu enstrümanları çalabiliyorum.

Fotoğraf: Philipp Gudenus

ROMA TARİHİ VE ANTİK DÜNYA HEP İLGİMİ ÇEKMİŞTİR

Bildiğim kadarlarıyla arkeoloji okuyorsun. Hangi eğitimleri aldın? Neden arkeoloji?

Viyana müzik üniversitesinde 14 yaşına kadar kontrbas eğitimi aldım, sonra Mozarteum Üniversitesi Salzburg’da oyunculuk ve opera eğitimimi tamamladım. Müzik eğitimimden sonra klasik arkeoloji okudum ve şu anda müzik arkeoloji konusunda mastır çalışmamı bitirmek üzereyim.

Neden arkeoloji sorunuza gelince; Müzik tutkumun yanında çocukluğumdan beri hep Roma tarihi ve antik dünya hep ilgimi çekmiştir. Hala bir günlüğüne bile olsa geçmişe gidip Roma hayatını görme şansım olsa çok güzel olurdu diye düşünürüm. Şimdi Pompei de müzisyen hayatları hakkında mastır tezimi yazıyorum. Ve sonunda iki hayalimi gerçekleştirebildim, arkeoloji ve müzik.

Hangi dilleri konuşabiliyorsun?

Beş dil konuşabiliyorum. Almanca ana dilim, ayrıca İngilizce ve İtalyanca konuşabilirim çünkü İtalya’da birkaç yıl yaşadım, Erkek arkadaşım İtalyan olduğu için. Ailemin bir kısmı Fransız olduğu için bazen Fransa da bulundum bu nedenle de Fransızca öğrendim. Ayrıca İspanyolca biliyorum. Efes de bulunduğum zaman biraz Türkçe öğrenmeye çalıştım ama benim için zor bir dildi ama güzeldi.

Birçok dil konuşabilmek bir hediye ve fantastik bir şey. Birçok kültür tanıma ve insanları anlama farklı kültürleri derinlemesine tanıma şansın oluyor.

KAZIDA BULUNMAK SİZİ GEÇMİŞE GÖTÜRÜYOR

Bildiğim kadarıyla Efes kazısında çalıştın. Orada neler ile karşılaştın Türkiye de seni etkileyen şeyler nelerdi?

Efes kazılarında çalışmak hayatımdaki en inanılmaz deneyimdi benim için. 18 yaşında çok gençtim ve gerçek arkeologlar ile kazı yapmak son derece heyecan vericiydi. Ne kadar etkileyici olduğunu hatırlıyorum. Bütün herkes bana karşı çok iyiydi, çok güzel ve inanılmaz insanlar ile tanıştım. Bugün hala görüştüğüm arkadaşlarım var. Biz gerçekten çok güzel atmosferde bir takım gibi kazı çalışması yaptık. Bu benim için de ilk defa Türk kültürü ile tanışma şansı oldu. Yemekler, insanlar, alışveriş pazarını ve deniz, güneş ve hepsini çok sevdim.

Efes hayatımda beni en etkileyen yerlerden biriydi. Kazıda bulunmak sizi geçmişe götürüyor. Gerçekten geçmişte yürüyor gibi hissediyorsunuz.

Gelecekte arkeolojik kazılarda yeniden çalışmak ister misin?

Titizlikle yapılan yorucu bir çalışma olduğunu düşündüğümde bile kazıda çalışmayı çok sevdim. Fakat eğer yine bir şansım olsaydı orada aynı insanlar ile kazı yapma şansım hemen evet derdim. Kesinlikle bir gün bir arkeolog olarak çalışmayı çok isterim ne kadar süre olur bilemem çünkü müzik kariyerime bağlı.

Aslında ben opera sanatçısıyım genellikle opera söylerim fakat müzikal söylemeyi de severim.

TÜRK MÜZİSYENLERİ TANIMAK İLGİNÇ OLURDU

Klasik müzik dışında ne tarz müzikler dinliyorsun?

Birçok müzik türü seviyorum aslında. Gerçekten o anki duygu durumuma bağlı. Bazen jazz müzik dinlemek istiyorum bazen üzgün veya nostaljik olduğumda klasik müzik dinlerim. Bazen sadece parti ve dans modunda pop müzik, rock ve müzikal dinlerim. Müzikal bir albüm kaydını geçen ay bitirdim. Hiçbir zaman Jazz ve Rock söylemeyi denemedim bakalım belki bir gün olabilir. Her türlü müziğe açığım. Eğlenmek istediğim zaman pop şarkısı söyler ve onunla dans ederim.

En çok beğendiğin seni etkileyen müzisyen?..

Benim gerçekten favori bir müzisyenim yok bu aslında zor bir soru. Fakat söyleyebilirim ki, Mozart ve Puccini diğerlerinin olmadığı kadar benim her zaman kalbimdedir. Onları çok severim. Ayrıca Michael Jackson ve Freddy Mercury’nin de hayranlarındanım.

Tanıdığın Türk müzisyen var mı varsa hiç konserine gittin mi?

Benim birkaç Türk opera şarkıcı arkadaşım var ve onlar çok iyi şarkıcılar. İtiraf etmem gerekirse tanıdığım çok Türk müzisyen yok. Fakat Türk müzisyenleri tanımak, Türk müziği hakkında daha çok bilgi sahibi olmak çok ilginç bir şey olur.

Korona virüs salgını süreci seni nasıl etkiledi?

Benim durumum biraz zor şu anda çünkü bütün tiyatrolar kapalı ve biz müzisyenler için o kadar çok iş yok maalesef. Fakat ben biraz şanslıyım film oyuncusu olarak biraz çalışabiliyorum. Biz hala film çekebiliyoruz. Normalde karantina günlerinde evdeyim ve arkeoloji master tezimi çalışıyorum, opera da gelecekteki projelerim için şarkı söylüyorum, Yemek pişirip spor yapmaya çalışıyorum. Her gün koşuyorum ve birçok ev işlerim oluyor ve benim fit olmamı sağlıyor.

SEYİRCİLERİN BANA ÇİÇEK ATMALARI BENİM İÇİN İNANILMAZDI

Unutamadığın bir anın var mı?

Benim eğlenceli ve unutulmaz anılarım var elbette. Komik bir şöyle oldu. Çok genç yaşta ailemden ilk ayrıldığımda 16 yaşındaydım. Yemek yapmayı bilmiyordum ve hiçbir fikrim yoktu. İlk kez yalnız yaşamaya başladığım gün makarna yapmaya karar verdim ve hiç bilmiyordum, Tencereye bol su koydum, su kaynadı ve taştı her yere, ne yapacağımı bilemedim ve suyu temizlemek isterken kaza oldu, tencere üzerime döküldü ve bütün vücudum yandı. Böylelikle hayatımdaki ilk yalnız günümü hastanede geçirmek zorunda kaldım.

Diğer unutulmaz bir anım ise sanatçı olarak ilk kez sahneye çıktığım zaman Mozart’ın sihirli flüt eserinde Pamina rolündeydim. İtalya’da Pavia opera binasında sahnede performansımdan sonra alkışlar içinde seyircilerin bana gerçek çiçek atmalarıydı. Bu benim için inanılmazdı.

Fotoğraf: Philipp Gudenus

BENİM HAYALİM İNSANLARIN KALBİNE DOKUNABİLMEK

Gelecekteki hayallerin nelerdir?

Benim gelecekteki planım her geçen gün daha iyi şarkı söyleyebilmek, öğrenebildiğim kadar en iyisini yapmak ve belki bir gün tanınmış ünlü bir müzisyenle şarkı söyleyebilmek. Çok çalışmak istiyorum ve hayallerimi gerçekleştirdiğimde torunlarım benimle gurur duyabilirler.

Benim hayalim insanların kalbine dokunabilmek ve performansım ile onlara unutulmaz bir deneyim yaşatmak. Onları etkilemek ağlatmak, güldürmek isterim. Ne zaman beni sahnede, ekranda sanatçı olarak gördüklerinde sadece unutulmaz zaman geçirmeliler.

Fotoğraf: Josef Binder

Fotoğraf: Philipp Gudenus

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir