Tuna Dergi
EŞSİZ BİR YILDIZ EŞSİZ BİR YILDIZ
TOMRİS TOLA tomristola@gmail.com Mermer döşemelerin üzerinde müzikle uyum içinde dans eden zarif topuklular ve onlara eşlik eden cilalı erkek ayakkabıları vardı. Etrafı, tavandan sarkan... EŞSİZ BİR YILDIZ

TOMRİS TOLA
tomristola@gmail.com

Mermer döşemelerin üzerinde müzikle uyum içinde dans eden zarif topuklular ve onlara eşlik eden cilalı erkek ayakkabıları vardı. Etrafı, tavandan sarkan kristal avizeler aydınlatıyordu. Sahnede ise klasik bir eser çalan müzisyenler. İç salonda ise tablo gibi hazırlanmış, yemeklerle dolu uzun bir ziyafet masası uzanıyordu. Kristal bardaklar, yemekten ziyade süs gibi gözüken rengârenk tatlıların yanında ise ışıl ışıl yanan mumların hareketi uyum sağlıyordu dans eden insanlara.

Müzik bitip herkes durduğu sırada bir çift topuk sesi çınlattı salonu. Tüm bakışlar sesin geldiği yöne çevrildi. Ahşap salon kapısının önünde, yeşil kadife bir elbise içinde, saçlarındaki bukleler omuzlarına dökülen genç bir kadın duruyordu. Gizliden şıklık yarışına girmiş onca kadının arasında ilk sırada olmak ona yaraşırdı. Zaten bu balo da kendisi için düzenlenmişti. Oradaki tüm kadınlar arasında en sadesi; ama en şık olanıydı. Tek bir takı dahi takmamıştı. Gerçi ihtiyacı da yoktu. Ancak belki saygınlığını belirtmek, biraz da geceye fazladan ışıltı katmak için ufak bir dokunuş iyi olabilirdi.

Davetlilerin kenarlara dizilerek açtığı yolda, arkasında fısıltılar bırakarak, yolun sonunda onu bekleyen adama doğru yürüdü. Yürünen yol bitti, kadın hayran gözlerle onu izleyen adamın yanına geldi. Bir süreliğine sessizlik hakimdi tüm salonda. Bu sefer asıl çift çıkacaktı sahneye dans etmeye. Ancak adam, dansa başlamadan önce iç cebinden çıkardığı minik bir kutuyu açtı ve meraklı bakışlar eşliğinde elindeki broşu kadının elbisesinin yakasına iliştirdi.

Bu, pırlantalarla kaplı, yıldız şeklinde bir broştu. “İşte, şimdi ait olduğu yerde.” dedi adam. Bu, hediyeden çok, hediyeye yüklenen bir teşekkür anlamındaydı sanki. Adam belki de demek istiyordu ki “Gökyüzünde milyarlarca yıldız var, dünyada ise milyarlarca insan. Ama biz tek birini en parlak yıldız olarak kabul ediyoruz. Sen ise benim dünyamın en parlak yıldızısın. Eşsiz, göz kamaştırıcı, etrafını aydınlatan…”. Bunlar dile dökülmemişti. Ne var ki davetlilerin hayran bakışları, bu düşüncelerin herkes tarafından anlaşıldığını ispat ediyordu.

Nihayetinde dans başladı. Müzikler değiştikçe topukluların ritimleri değişiyor, kadınların etekleri birbirine değerek etrafta süzülüyordu. Yıldız tüm danslara eşlik etti.

Kısa molalarda kadeh çınlamalarını neşeli gülüşmeler bastırıyor, bu gülüşler de sıra sıra herkesi etkisi altına alıyordu. Tüm gece süren bu cümbüş ardından misafirler azalmaya başladığında, kadın ortadan kaybolmuştu. Kendini bildi bileli yalnız kalmak ya da biraz dinlenmek istediğinde gittiği yere, “Gizli bahçesine” gitmişti. Ancak bu kimsenin bilmediğini düşündüğü yeri biri daha biliyordu ve o da uzaktan kadını seyrediyordu.

Yavaş yavaş yanına yaklaşan sesle irkildi, gözleri bahçede loş ışıklarla aydınlanan çiçeklere dalan kadın.  Arkasını dönüp adamı gördüğünde ise hafifçe gülümsedi. Adam elini uzattı, kadın zarif parmaklarıyla kendisine uzanan eli tuttu. Birkaç basamaklı çardağın merdivenlerinden inerek etrafı ortancalarla bezeli yolda yürümeye başladılar. Yine konuşmuyorlardı. Konuşmak bu büyülü ortamı bozmaya yetmezdi belki; ama asıl sebep buna gerek olmayışıydı. Söylenecek sözler hissedilebilirdi bir dokunuşla, gözler anlatabilirdi kalpten geçen ne varsa ve bir sarılış onlarca sözden daha etkili olabilirdi. Çünkü önemli olan sözler değildi. Söylenenler zihni ve kalbi birbirine düşürebilecekken, hisler terazide mutlak bir fark yaratacak güce sahipti. Biliyorlardı ve susuyorlardı.

Uzaktan gelen piyano sesiyle birlikte adam, ince bir hareketle kadını kendine doğru döndürdü ve dans tekrar başladı. Bu sefer çifte eşlik edenler, kadife üstündeki yıldıza ek olarak gökteki yıldızlardı. Onları korumak istercesine yerlerini almışlardı gök kubbede. Kelimeler danslarında can bulduğu sürece yıldızlar da yanacaktı ve hep yanmaya devam ettiler…

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir