Tuna Dergi
EVRENSEL BİR DİL “SATRANÇ” EVRENSEL BİR DİL “SATRANÇ”
OZAN ÇAPAN karsiyakasatrancmerkezi@gmail.com Satranç birbirini hiç tanımayan, farklı kültürlerde yetişmiş değişik karakterler ve görüşlere sahip bireylerin ortak dili gibidir. Birbirini hiç tanımayan insanların bir... EVRENSEL BİR DİL “SATRANÇ”

OZAN ÇAPAN
karsiyakasatrancmerkezi@gmail.com

Satranç birbirini hiç tanımayan, farklı kültürlerde yetişmiş değişik karakterler ve görüşlere sahip bireylerin ortak dili gibidir. Birbirini hiç tanımayan insanların bir masada saatlerce satranç oynadığını veya oyunları birlikte analiz ettiğini görebilirsiniz. Çoğu zaman birbiriyle anlaşamayacağını düşünebileceğiniz bu karakterler, saatlerce satranç oynayarak birbirleriyle zamanlarını paylaşabilirler. Ayrı dili konuşmalarının ya da ayrı milletten olmanın önemi yoktur. Dilleri hep aynıdır aslında: Satranç.

Satranç, aynı zamanda farklı kültürlerin buluşma noktasıdır. Kişisel egolardan ve kodlanmış öğretilerden farklı olarak kendi kültürünün üstün olduğunu dayatma zihniyeti yoktur. Karşındakinin kim ve ne olduğunu sorgulamadan onun bilgisine ve zekâsına hayran olur insan: Zekasını takdir edersin.

Güzel çirkin, zengin fakir, yaşlı genç çocuk, uzun kısa, şişman zayıf, …vs. herkes tahtanın başında eşittir. Satranç, DİL, DİN ve IRK gözetmez.

Zaten Dünya Satranç Federasyonu’nun mottosu da bu değil midir? Latince “Gens una sumus”. Yani “Biz tek bir kişiyiz” veya “Biz bir aileyiz.”

Hepimizi bir yapan ve birleştiren oyuna olan sevgimiz ve tutkumuzdur. Bu 64 karelik dünyada hepimize yer var.

KÖLN 2000 SATRANÇ KULÜBÜ

Yaşadığımız ortamı zenginleştiren ve etrafımızı aydınlatan insanlar özeldir. Bu kişileri farklı kılan bireysel heveslerinden öte bir hayat görüşleri olmasıdır. Varlıklarıyla bulundukları ortamı aydınlatırlar ve yol gösterirler. Bu kişilere çoğu zaman bakarız ama görmeyiz. Sadece varlıklarının hissiyatını, kıymetini biliriz ama ifade etmeyiz.

Güven Manay da böyle kişilerden birisidir. Özel bir şirkette yönetici olan Manay’ı, iş dışı zamanlarında bitmez tükenmez bir enerjiyle satranca olan sevgisini başkalarına aktardığını görebilirsiniz. Yıllardır Almanya’da bulunduğu toplumun her kesimine satrancı yaygınlaştırmayı amaç edinmiş bir satranç tutkunudur.

Bu amaç doğrultusunda Köln 2000 Satranç Kulübü’nün kurulmasını sağlamıştır ve halen de başkanlığını sürdürmektedir. Satranç sporunun gelişimi ve yaygınlaştırılması için çalışmalarına devam eden Köln 2000 Satranç Kulübü, isminde Türkçe kelime geçen bir satranç kulübüdür. Bünyesinde 15’den fazla değişik ülkeden üyesi bulunmaktadır. Kulüp, tüzüğünde bulunan “çok kültürlü iletişim” ilkesi ile farklı ülkelerden satranç severlerin buluştuğu ve yarışmalara katıldığı bir çatı görevi üstlenmektedir.

Bu sene 20. yılını kutlayacak olan kulüp, düzenlediği organizasyon ve turnuvalarla faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir.

Anthony Robbins’in dediği gibi “Müthiş bir adanmışlık yoksa muhteşem bir başarı da yoktur.” Güven Manay’ı ve Köln 2000 Satranç Kulübü’nü bugünlere getiren, kulübe ismini veren kuruculardan İzzet Yılmaz’ı, Hüseyin Günbey’i, Lazaros Kyritsis’i, Edgar Hennig’i ve tüm emeği geçenleri kutlarım.

Satranç oynama hevesimizi çok kolay bir şekilde internette satranç oynayarak giderebiliriz. Ancak canlı satranç oynamanın yerini tutmaz, böyle kulüplerde satranç oynamak bizi sosyalleştirir, samimi bir ortamda kendinizle aynı dili konuşan insanların içerisinde mutlu olursunuz.

Günümüzde bu kalitede bir kulübü yaşatmanın ne kadar zorlu bir iş olduğunun bilincinde olarak; Tüm satranç severlere kapılarını açan bu güzel kulüplerin artmasını ve yaşamasını diliyorum.

Saygılarımla,

Kulübün Adresi: Samstags 15 Uhr, Wallstr. 123, 51063 Köln (Mülheim) / Almanya

Kulübün Internet Sitesi: www.satranc2000.de

Kulübün Mail Adresi: satrancclub2000@gmx.de

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir