Tuna Dergi
FOTO MUHABİRİ; ATILGAN ÖZDİL FOTO MUHABİRİ; ATILGAN ÖZDİL
İLAYDA BUSE BAKIŞ busebakis@hotmail.com.tr Atılgan Özdil, İstanbul’da yaşayan bir görsel gazetecidir. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında Türkiye’nin... FOTO MUHABİRİ; ATILGAN ÖZDİL

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

Atılgan Özdil, İstanbul’da yaşayan bir görsel gazetecidir.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında Türkiye’nin en ünlü gazetelerinden birinde foto muhabiri olarak profesyonel kariyerine başladı ve 2012 yılında Anadolu Ajansı ile kariyerine devam etti.

Bu süreçte Atılgan, dünyanın her yerinde zorlu koşullar altında görsel içerik üretme fırsatı bulmuştur. Moritanya’daki Malili göçmenleri, Suriye iç savaşını, Floransa kasırgasını, Tijuana’daki (Meksika) Göçmen Kervanını ve ayrıca çatışmaları, protestoları, doğal afetleri vb. fotoğrafladı.

Kuzey Amerika’daki görevi sırasında, New York’ta çok sayıda siyasi ve son dakika olayını fotoğrafladı ve 2018’de Göçmen Karavanı da dahil olmak üzere denizaşırı görevlerde bulundu.

Görevleri kapsamında foto muhabir şefi olarak AA (Anadolu Ajansı) için Ortadoğu, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika gibi kıtalarda yeni bir serbest foto muhabirliği merkezini oluşturdu.

Ayrıca serbest çalışan bulma, görevlendirme planlaması, bütçeleme, son dakika haberleri sırasında harekete geçmek, serbest çalışanları yönetme ve başyazar yaklaşımlar sorumluluklarının sadece bir kısmıydı.

Çalışmaları her geçen gün daha da dikkat çekti ve Time, New York Times, The Guardian, Bloomberg, BBC, Huffington Post, The Telegraph ve diğerleri gibi uluslararası medya hizmetlerinde yayınlandı.

Gazetecilik geçmişinin ötesinde, iyi bir eğitim almış ve konunun medya planlaması, içerik üretimi, reklam ve yaratıcı çalışmalar konusunda da yeteneklerini aktarmaktadır.

 

Atılgan Özdil

KAYNAKÇA:

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir