Tuna Dergi
İLAYDA BUSE BAKIŞ busebakis@hotmail.com.tr “Benim için iyi ya da kötü fotoğrafçılıktan daha önemli bir şey var. Karakterinizin kalitesi ruhunuz ile ilgilidir. Fotoğrafın bunu takip...

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

“Benim için iyi ya da kötü fotoğrafçılıktan daha önemli bir şey var. Karakterinizin kalitesi ruhunuz ile ilgilidir. Fotoğrafın bunu takip ettiğine ve kim olduğunuzun bir yansıması olduğuna inanıyorum.”

Emin Özmen

Emin Özmen, Sivas’ta doğdu. İstanbul’daki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde fotoğraf çalışmalarına başlamadan önce Samsun’daki 19 Mayıs Üniversitesi’nde Fizik okudu. 2008 yılında Linz’de Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde Medya Fotoğrafçılığı ve Belgesel Fotoğrafçılığı dalında lisans yaptı. Kendi ülkesinde ve dünyada insan hakları ihlallerini belgelemekle ilgileniyor. Doğal afet, sivil huzursuzluk ve sosyal adaletsizliğe kurban olanların acılarına dikkat çekmeyi hedefliyor.

2011 yılında Doğu Afrika’da kıtlık, Japonya Depremi ve Tsunami felaketi, Yunanistan’daki ekonomik protestolar üzerine çalıştı. 2012 yılında Suriye’deki iç savaşı ve Irak’taki IS krizini belgelemeye devam etti. Güney Sudan, Nijer, Nijerya, Venezuela, Azerbaycan, Irak ve Türkiye’de çalıştı. 2016 yılında Musul operasyonlarını ele aldı. 2012 yılından bu yana, uzun vadeli projesi “Limbo” üzerinde çalışmaktadır. Mülteci olmaya zorlanan insanlarla tanışmak için birçok kez Suriye, Irak, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Avusturya, Almanya, İtalya ve Fransa’ya seyahat etti. 2013 yılında Türkiye’deki Kürtlerin karmaşık durumunu belgelemeye başladı. Uzun vadeli projenin ilk kısmı Türkiye’nin güneydoğusunda başladı. Ayrıca Türkiye’nin Suriyeli mülteci hayatı (çocuk işçiliği, farklı şehirlerin Suriye mahallelerinde günlük yaşam) ve Erdoğan’ın Türkiye’deki günlük hayatı gibi güncel konularına da odaklanıyor.

Çalışmaları TIME dergisi, New York Times, Washington Post, Der Spiegel, Le Monde dergisi, Paris Match, Newsweek tarafından yayınlandı. Emin Özmen, World Press Photo ödülü ve savaş muhabirleri için olan Bayeux Calvados People’s ödülü gibi çeşitli ödüller kazandı. 2016 ve 2018 World Press Photo Multimedia yarışmalarında jüri üyesiydi. 2017 yılında Magnum Photos’a katıldı. Emin Özmen, şu anda İstanbul’da yaşıyor ve Agence Le Journal’da foto muhabiri olarak çalışmalarına devam ediyor.

KAYNAKÇA

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir