Tuna Dergi
HERKES İÇİN ÖZEL BİR YER: PONGAU HERKES İÇİN ÖZEL BİR YER: PONGAU
BEGÜM HONÇA begumhonca@gmail.com Avusturya’da yaşamanın avantajlarından birisi doğanın herkes için ulaşılabilir olması – sadece arabası olanlar için ya da fit olanlar için değil. Her... HERKES İÇİN ÖZEL BİR YER: PONGAU

BEGÜM HONÇA
begumhonca@gmail.com

Avusturya’da yaşamanın avantajlarından birisi doğanın herkes için ulaşılabilir olması – sadece arabası olanlar için ya da fit olanlar için değil. Her gidişimde ayrı bir yönünü keşfettiğim Salzburg eyaletindeki Pongau bölgesi de doğasını 7’den 77’ye herkese cömertçe sunmasıyla bilinen bölgelerden.

Kärnten eyaletine komşu Gastein vadisinden Dachstein’a komşu Filzmoos’a uzanan Pongau bölgesinin başkenti Sankt Johann im Pongau. (Sankt Johann in Tirol ile karıştırmamak gerekiyor.) Viyana’dan Salzburg aktarmalı veya direkt trenle 3,5-4 saatte kolayca ulaşılan bu şehir benim gibi şehir hissiyatını çok bırakmadan toplu taşımayla gezmek isteyenler ve gezi rotaları konusunda kararsız kalanlar için merkez üssü görevini çok iyi üstleniyor. Ufak merkezindeki dükkanları, kafeleri ve göz alıcı kilisesiyle yarım gününüzü ayırdığınıza kesinlikle pişman olmayacağınız bir şehir. Aynı zamanda bölgedeki diğer şehirler gibi özellikle spor giyim ve ekipman alışverişi konusunda oldukça tatmin edici bir yer. Doğal güzelliklerin herkese hitap etmesi için oldukça uğraşılmış burada: Şehir içinden başlayan doğa yürüyüşü rotaları, sadece 4 km mesafedeki Liechtenstein Kanyonu (Liechsteinklamm) ve özellikle çocuklar için dizayn edilmiş, Alpendorf’dan gondolla çıkılan Geisterberg (Hayaletler Dağı) aklıma gelen ilk örnekler.

Eğer toplamda 440 merdiven inip çıkmayı sorun etmeyecekseniz, ki aslında o kadar merdiven inip çıktığınızı fark etmiyorsunuz bile, Liechtenstein Kanyonu St. Johann’da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu kanyon doğal olarak etkileyici olmasının yanında (yer yer 200m yükseklikteki kayalara sabitlenmiş platformlarda gönlüne göre akan suyun üzerinden yürümek nasıl etkileyici olmasın!) modern spiral şeklindeki merdivenleriyle beni çok şaşırttı – doğanın ve modern mimarinin istenirse uyum içinde olabileceğini gösteren harika bir örnek! Yine St. Johann sınırları içindeki Alpendorf bölgesi Geisterberg sayesinde özellikle çocuklu aileler için kaçınılmaz bir istikamet: Çocuklu aileler için uygun hazırlanmış doğa yürüyüşü rotalarına serpiştirilmiş 40 oyun istasyonu. Geisterberg aslında Gernkogel dağının bir kısmı, yetişkinler için de çok fazla yürüyüş rotası var. Çocuklar ve çocuk ruhlu yetişkinler için müthiş eğlenceli ve itiraf ediyorum ki oldukça popüler bir rota olan Sonntagkogel’a yaptığım doğa yürüyüşüme başlamadan önce birkaç istasyonu bizzat test ettim ve sizler için onayladım. St. Johann’dan otobüsle kolayca ulaşabileceğiniz Wagrain’deki Wagrainis Grafenberg de çocuklu aileler için başka bir harika istikamet.

Pongau bölgesinin hemen hemen her şehrine tren bağlantısı mevcut. Eğer tren yoksa otobüslerle ulaşım sağlamak mümkün. Sıkı durun, çünkü size bir otobüsün sizi götürebileceği en güzel yeri söyleyeceğim: Göz alıcı dağların arasında zümrüt gibi parıldayan Jägersee gölü! Bu gölde yüzmek yasak ama göl zaten yüzmeye kıyılamayacak kadar güzel! Etrafında attığım her adımda güzelliğe hayran kalıp turum bittiğinde fazla hayran kalmanın karın acıktırdığını hayretlerle fark edip gölbaşındaki restorana oturdum ve manzaranın hem mideme hem gözlerime hitap etmesine izin verdim.

Jägersee’nin bir başka özelliği Alplerin en büyük dağ gölü olan Tappenkarsee’ye giden yaklaşık 5-6 saatlik yürüyüş rotasının (gidiş dönüş toplam süre) başlangıç ve de bitiş noktası olması. Tappenkarsee’ye çıkan yürüyüş rotası biraz zorlayıcı. Kesinlikle iyi bir doğa yürüyüşü ayakkabısına ve tercihen yürüyüş batonlarına ihtiyacınız var çünkü yer yer rota oldukça dikleşiyor. Tappenkarsee’ye varana kadar manzaranın tadını çıkarmak da sizin elinizde ama çok oyalanmayın derim çünkü Tappenkarsee’yi uzaktan gördüğünüz anda Jägersee’nin pabucunu dama atacaksınız. En azından benim için öyle oldu – çok yabani, haşin ve karşı koyamayacağım bir güzellikti karşımda duran ve suyu biraz soğuk da olsa göle girerek bu güzellikle bir olmanın keyfini çıkardım. Bu güzelliği uzaktan izlemek içinse gölün etrafındaki iki dağ kulübesinden birinde kahve keyfimi de ihmal etmedim.

Dağlarda hava çabucacık değişebilse de doğa yürüyüşü için en azından daha az değişken havaları ve güzel günleri tercih ediyorum. Lakin Pongau bölgesi ne yazık ki özellikle yazın değişken havaya sahip – bir gün sıcaktan terlerken ertesi gün yağmur ve fırtına bastırabilir. Bu demek değil ki otel odanızda oturacaksınız! Tam tersine, kaplıcaya gitmek için harika bir fırsat. Kaplıca şehirleri olan Bad Gastein’daki Felsentherme ve Bad Hofgastein’daki Alpentherme’ye ulaşım trenle oldukça kolay. İki kaplıca arasında seçim yapması zor ama tren istasyonundan sadece 2 dk uzakta olan Felsentherme benim için genelde kazanan oluyor. Sıcacık termal havuzda göz alıcı dağlara karşı dinlenmek, günlük dertleri unutmak insana gerçekten iyi geliyor.

“Pongau’da hava her güzel olduğunda yürüyecek miyiz yani?” dediğinizi duyar gibi oldum sanki – hayır tabi ki. Schwarzach-St.Veit istasyonundan otobüsle ulaşabileceğiniz Goldeggersee gölünün tarihi plaj işletmesinde teninizde güneşi hissedip gölün koyu renkli sularına atlayabilirsiniz. Koyu renkli su diyişim sizi korkutmasın – bu göle rengini veren göl dibindeki koyu renkli çamur vücuda çok iyi gelen şifalı bir çamur. Bir taşla iki kuş vurmak için gölün ortasındaki ufacık adadaki çamur banyosunu da deneyebilirsiniz. Goldeggersee’yi görme fikri eğer sizi açmadıysa doğa yürüyüşüne alternatif olarak Werfen istasyonundan yürüyeceğiniz ihtişamlı Hohenwerfen Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çok iyi korunmuş olan bu kalede biletinize dahil olan kartal uçuş gösterisini izlemeyi kesinlikle unutmayın, atmosferle birleşince kartalların uçuşu oldukça heyecanlandırıyor insanı. Bilet ücretine dahil olmasa da kalenin iç odalarına yapılan rehberli turu alın derim çünkü sadece orta çağ filmlerinden bildiğimiz birçok objeyi, odayı deneyimlemek gerçekten oldukça enteresan geliyor. Mesela “kör kuyularda merdivensiz kalmak” deyimindeki kör kuyu karşımda durunca yaşadığım şaşkınlık ardından gelen içinde bulunduğumuz çağa minnet hissi çok ilginç bir andı benim için.

Pongau bölgesinde daha deneyimlemek istediğim ya da deneyimleyip de bu yazıya sığdıramadığım çok fazla istikamet var. En güzeli içinizdeki meraklı çocuğa da ciddi yetişkine de emekli albaya da izin verip Pongau’yu öyle keşfetmeniz çünkü Pongau kendisini içinizdeki herkes için ulaşılır kılıyor.

Hohenwerfen Kalesi

 

Liechtensteinklamm ve tasarım harikası merdivenler

 

Nefes kesici Tappenkarsee

 

Sonntagskogel yolundan manzaralar

 

St. Johann im Pongau

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir