Tuna Dergi
İNSTAGRAM FENOMENİ MUSTAFA SEVEN İNSTAGRAM FENOMENİ MUSTAFA SEVEN
İLAYDA BUSE BAKIŞ busebakis@hotmail.com.tr Mustafa Seven 1974 yılında Sivas’ta doğdu. 1995 yılında Sabah Gazetesi Dergi Grubu’nda başladığı foto muhabirliği kariyerini sırasıyla Hürriyet Dergi Grubu,... İNSTAGRAM FENOMENİ MUSTAFA SEVEN

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

Mustafa Seven 1974 yılında Sivas’ta doğdu. 1995 yılında Sabah Gazetesi Dergi Grubu’nda başladığı foto muhabirliği kariyerini sırasıyla Hürriyet Dergi Grubu, Gazete Pazar, Milliyet ve son olarak fotoğraf editörlüğünü üstlendiği Akşam Gazetesi’nde sürdürdü. Tüm bu tecrübelerinin yanı sıra sokak fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı gibi farklı dallarda da kendini geliştirdi. “Fotoğraf hayatıma bir girdi, bir daha da iflah olmadım” diyen Mustafa Seven, çektiği fotoğraflarla kendisini ifade ettiğini söylüyor.

Mustafa Seven çalışmalarını “hayata tanıklık etmek” diye tarif ettiği sokak fotoğrafçılığı konusuna yöneltti. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yarışmada ödüller aldı ve birçok ortak sergi ve festivale katıldı. 2013 yılında “Tek” adlı kişisel sergisinde fotoğraflarını sergiledi.

Fotoğrafçılık macerasında dönüm noktası ise Instagram’da fotoğraflarını paylaşmasıyla oldu. Büyük bir macera haline gelen Instagram yolculuğu Mustafa Seven’e tam 1.6 milyon takipçi kazandırdı. Ayrıca ilk kitabı olan ve Instagram’da paylaştığı İstanbul fotoğraflarından oluşan “Instanbul”u yayınladı. 2014 yılında ikinci kitabı “Sokak Fotoğrafçılığı”nı yayınlandı. Son olarak ise İran’da Türk şairlerinin ünlü İstanbul şiirleri ile İstanbul karelerini birleştirdikleri bir kitap yayınladı.

Mustafa Seven aynı zamanda eğitim faaliyetlerine de zaman ayırmakta ve üniversiteler dahil çeşitli eğitim kurumlarında sokak fotoğrafçılığı üzerine workshoplar düzenlemektedir. Fotoğraf atölyeleri ise genellikle sokak fotoğrafçılığı üzerine oluyor. 2018`in başlarında bir proje kapsamında İstanbul’un en iyi selfie (özçekim) noktalarını seçti. Dünyanın dört bir yanından gelen geniş hayran kitlesi sayesinde vaktinin büyük bir kısmını seyahat ederek geçiren Mustafa Seven, yurtiçinde ve yurtdışında özel projeleri ile bağımsız olarak fotoğraf üretmeye, sokağı anlatmaya ve içinde yaşadığı dönemi belgelemeye devam ediyor.

 

KAYNAKÇA

 

  • Ülgen BAKIŞ

    Eylül 8, 2020 #1 Author

    Sokaklar toplumun aynasıdır.Belgelemek gelecek nesillere iyi bir kaynak olacaktır.Emeğine sağlık

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir