Tuna Dergi
İzzet Keribar’ın gözünden Kore İzzet Keribar’ın gözünden Kore
İLAYDA BUSE BAKIŞ busebakis@hotmail.com.tr 1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa ilgi duydu ve 1957 yılında askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de... İzzet Keribar’ın gözünden Kore

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa ilgi duydu ve 1957 yılında askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de bir yıl boyunca fotoğraf çekerek, BU alandaki tekniğini ve deneyimini geliştirdi.
1980 yılında fotoğrafa tekrar yöneldi. O yıldan beri yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf amaçlı geziler düzenlemekte ve yoğun olarak fotoğraf üretmeye devam etmektedir.
Sahibi olduğu Türkiye ve dünya fotoğrafları arşivi, ülkemizin en önemlilerinden biridir. İzzet Keribar, İFSAK’ın onur üyesidir. Uluslarası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A. Fiap (Sanatçı), 1988 yılında E. Fiap (Ekselans) unvanları ile onurlandırılmıştır. Aynı zamanda Fransız Kültür Bakanlığı’nca Legion d’Honneur nişanını (Akademik Başarılar Şövalyelik unvanı) kazanmıştır. Diğer ödülleri arasında National Geographic Traveler’da aldığı ikincilik ve Fuji Avrupa Basın Ödüllerinde birçok kez aldığı birincilikler… 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Sanat ödülü ile 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile taçlandırıldı.
1982 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren Keribar, İFSAK’ta fotoğraf kurslarına hocalık yapmakta, Türkiye’de yapılan fotoğraf yarışmalarının jürilerinde sık sık yer almaktadır.
Yurt içinde ve yurt dışındaki fotoğraf yarışmalarında birçok ödül sahibi olan Keribar, son yıllarda fotoğrafçılığı profesyonel bir meslek olarak yürütmektedir. Ayrıca fotoğrafçılığın Türkiye’de gelişmesi için ve Türkiye’nin yurt dışında en iyi yönleriyle tanınmasına yardımcı olmaktadır.
İzzet Keribar, yedi dil konuşabiliyor. (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Yunanca). İzzet Keribar’ın çıkartmış olduğu kitaplardan bazıları; Etki Yayınları’ndan Sevgili İzmir Beni Tanı: Dünden Yarına İzmir Yahudileri, Gözlem Yayıncılık’tan Türkiye Sinagogları ve The Synagogues of Turkey’dir.

KAYNAKÇA
– http://www.festtravel.com/tr/izzet-keribar
– https://tr.wikipedia.org/wiki/İzzet_Keribar
– http://www.anafod.org/izzet-keribar-128472
– https://www.sanatgezgini.com/marketplace/seller/profile/izzet-keribar
– https://www.nihatkaradag.com.tr/izzet-keribarin-kore-1956-1957-sergisi-ifsakta

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir