Tuna Dergi
KIŞ GÜNEŞİ VE BİR TUTAM MALLORCA KIŞ GÜNEŞİ VE BİR TUTAM MALLORCA
BEGÜM HONÇA begumhonca@gmail.com Yaz mevsiminde hareketli gece hayatıyla ve plajlarıyla Almanların akın ettiği destinasyon olarak duyduğumuz Mallorca’yı kaotik zamanında ziyaret etmek yerine bir aralık... KIŞ GÜNEŞİ VE BİR TUTAM MALLORCA

BEGÜM HONÇA
begumhonca@gmail.com

Yaz mevsiminde hareketli gece hayatıyla ve plajlarıyla Almanların akın ettiği destinasyon olarak duyduğumuz Mallorca’yı kaotik zamanında ziyaret etmek yerine bir aralık ayı sonunda ziyaret etmeye karar verdim. Sakinlik, dinginlik ve güneşti aradığım. Mallorca ise bunların hepsini sunan bir destinasyon.

Cap Gros Deniz feneri – Port de Soller

Viyana’dan birçok havayolu sadece yazın değil tüm yıl boyunca Mallorca’nın (daha doğrusu tüm Balear Adaları’nın) başkenti olan Palma de Mallorca’ya direkt uçuşlar düzenlemekte. Adada ise araba kiralamak en kolay ulaşım yöntemi lakin benim gibi araba kullanamayanlar için de oldukça işe yarar bir otobüs ağı ve ufak bir demiryolu ağı mevcut. İtiraf etmeliyim ki sezon dışında gezmeyi çok sevsem de turistik yerlerin çoğunda toplu taşıma yüksek sezonda en verimli ve kullanışlı şekilde işler ve düşük sezonda toplu taşımanın kısıtlı/daha az verimli olması sebebiyle spontane kararlara ne yazık ki çok fırsat kalmaz. Bu durumu olumsuz olarak değerlendirmek yerine planlarıma daha bağlı kalmayı tercih ettim ben de ve rotamı adanın coğrafi çeşitliliğini biraz da olsa deneyimleme üzerine planladım 4 günlük kısa gezimde. Başkent Palma, dağ köyü Valdemossa, Soller ve tarihi tramvayla ulaşılan Port de Soller görmek istediğim yerler oldular.

La Seu Palma Katedrali

Mallorca konumu dolayısıyla sürekli el değiştirmiş ve bu etki özellikle başkent Palma’da mimariye yansımış. Eski şehrin dar ve kum rengi sokaklarında yürürken Araplar’ın yönetimi altında inşa edilmiş hamamları ziyaret edip, ardından gotik mimarisi ve bütün görkemiyle karşınıza dikilen La Seu Palma Katedrali’ne gitmeniz sadece beş dakika. Art Nouveau akımının da oldukça iyi örneklerinin olduğunu da belirtmeden geçmek olmaz – Gaudi binalarından esinlenilmiş binalar da bulmak mümkün. Kısacası Palma, ada dediğimizde aklımıza gelen ‘her sokak denize çıkar’ klişesinden uzakta, çok gelişmiş ve büyük bir şehir ama bu durum şehrin Akdeniz ruhundan hiçbir şey eksiltmiyor! Akdeniz ruhu dediğimde aklıma gelen imgelerden birisi kapalı pazar yeri oluyor ve Palma’da da birkaç tane pazar yeri mevcut. Ben Mercat de L’Olivar’dan hem gözümü hem karnımı doyurmuş olarak çıktım. Midye, istiridye vb. ve tapas* çeşitleri bu pazar yerinde yenilebilecek yemeklerin başında geliyor. Pazardan bahsederken Mallorca bademinden bahsetmemek de olmaz. Bizde Datça bademi nasıl meşhursa İspanya’da da Mallorca bademi de o kadar meşhur ve tabi ki pazarda her tezgâhta tadına bakarak almak mümkün. Yemeklerde Katalan etkisi hakim ve Mallorca’da tek bir yemek yeme hakkım olsa bu hakkımı bir tatlı olan ‘ensaimada’dan yana kullanırdım. Tat ve dokusunu kruvasan ve küt böreği olarak tarif edebilirim.

Mallorca İspanya’nın en büyük adası ve coğrafi olarak da tekdüzelikten uzakta. Denize dik inen kayalıkları, kuzeydeki dağları, adanın ortasındaki ovaları ama diğer yandan uzun ve geniş kumsallarıyla insanı şaşırtan cinsten. Bu çeşitliliği de deneyimlemek için çok iyi korunmuş ve restore edilmiş olan, Palma’dan sadece 20 km uzaklıktaki Valdemossa köyüne de gittim ve gider gitmez köyün taş evlerine, dar sokaklarına ve renkli panjurlarına vuruldum! Bu köyü merkez alarak birçok doğa yürüyüşü turu yapmak mümkün. Bu arada bu köy adanın en popüler turistik yerlerinden biri, sezonda gitseydim bu kadar keyif alabilir miydim gerçekten bilmiyorum.

Valdemossa sokakları

İspanya’nın en eski tramvay hatlarından biri olan Soller-Port de Soller hattını kullanmak için Soller’e ulaştım. Bu hat dağ eteklerinde bulunan Soller’i deniz kıyısındaki liman kasabasına bağlıyor. Aslında Soller’e Palma’dan hem otobüs hem de tren var ama Valdemossa’ya uğradığım için otobüsü tercih etmek durumunda kaldım. Yol manzarasını hesaba katınca hiç de pişman olduğumu söyleyemem.

Soller gibi ufak bir kasabada en çok şaşırtan tren istasyonundaki Picasso ve Miro sergileri oldu. Tren istasyonu içindeki Sala Picasso odasında Picasso’nun seramik eserleri, Sala Miro odasında ise Miro’nun çizimleri ücretsiz olarak sergileniyor. Kasabayı biraz gezdikten sonra tramvayınıza ya da treninize binmeden önce aceleye getirmeden kesinlikle görmelisiniz.

Port de Soller’e gidiş sebebimin sadece tramvaya binmek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tahta vagonlu nostaljik tramvayda portakal kokularının eşliğinde denize doğru yol alırken aklımda güneş, deniz ürünleri ve gün batımı vardı. Deniz ürünü yemek için ufak bir liman kasabasından daha iyi bir yer neresidir ya da kış güneşini bir yaz dokunuşuyla teninde hissetmek için bir plajdan daha başka nerede olabilirsin? Peki ya gün batımı? Denize dik uzanan kayalıkların tepesinde bir deniz fenerinin gölgesinde gün batımı izlemek çok güzel olmaz mı?

Valdemossa

Port de Soller yazın kabuk değiştiren ama kışın özüne dönen ufak bir liman kasabası. Ulaşımı 1997’den önce çok zor olduğu için adanın kitlesel turizme geç açılan yerlerinden olmuş. Rüzgârdan korunaklı bir koy ve limana rağmen tertemiz bir denize sahip, tam da olması gerektiği gibi. Koyun yan tarafları yokuş, plajı ise düzayak, yazın çok keyifli olduğu belli oluyor. Batıya bakması sebebiyle de gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden. Gün batımını izlemek için merkezden yarım saat kadar bir yürüyüşle Cap Gros deniz fenerine ulaşıp yeşilliklerin içinden günbatımını ve kayalara vuran dalgaları izleyerek gezimi sonlandırmış oldum. Tabi ki daha uzun rotalar oluşturup deniz feneri ziyaretini bir doğa yürüyüşüne çevirmek mümkün.

Mallorca farklı mevsimlerde farklı gruplara hitap eden bir ada ve bu çok yönlülüğü adayı sezon dışında da hiç sıkılmadan gezebilmenize olanak tanıyor. Yaz veya kış, ada hep çok güzel ve her daim görülesi. Bu sebeple Mallorca pişman etmeyecek destinasyonların başında geliyor.

Port de Soller sahilden limana bakış

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir