Tuna Dergi
Müzik Tarihi Yazar: Ahmet Say / Islık Yayınları / 566 sayfa Bu kitap, üç temel yaklaşımın bileşkesidir. Birincisi, müzik tarihini kültürel evrimin yaratıcı bir...

Müzik Tarihi

Yazar: Ahmet Say / Islık Yayınları / 566 sayfa

Bu kitap, üç temel yaklaşımın bileşkesidir.

Birincisi, müzik tarihini kültürel evrimin yaratıcı bir parçası olarak değerlendirme anlayışıdır. Kültür tarihinden kopuk bir müzik tarihi kavrayışı olamayacağı için, Müzik Tarihi müziğin felsefe tarihi ve sanat tarihiyle iç bağlantıları göz önünde bulundurularak hazırlandı.

İkinci yaklaşım, müziğin temel ögelerini oluşturan bilgi dallarının bir bütün halinde sergilenmesine özen göstermek oldu. Bestecilerin yaşam öykülerine ilişkin bilgilerin yanı sıra, müziğin özüne inmek amacıyla üslup özelliklerine, müzik türlerine ve formlarına, çalgıların ve çalgı müziğinin tarihine, ses müziğine, müzik yazısının gelişim çizgisine, opera ve sahne müziğine, müzik kuramlarına, müziğin toplumsal ve tinsel işlevine yer verildi. Müzik tarihini oluşturan bu yaratı alanları, yeri geldikçe ön plana çıkarıldı.

Üçüncü yaklaşım, bilgilerin somut biçimde aktarılmasını sağlayan örneklendirme anlayışıdır. Günümüz uygar dünyasında yayımlanan gelişkin müzik kitapları, bilgiyi aynı zamanda çizim ve notalarla örneklendiriyor. Bu amaçla kitaba 300 dolayında nota ve çizim örneği alındı.

Müzik Tarihi’nin konservatuvarlarımız ve üniversitelerimizin müzik bölümlerinde ders kitabı olarak kullanılmasının yanı sıra, kaynak kitap olma özelliğiyle tüm müzikseverlerin de ilgisini çekebilecek bir yapıt. Bütünlüklü, doyurucu bir kaynak.

Klasik Müzik Kitabı

Yazar: Kolektif / Çevirmen: Tufan Göbekçin / Alfa Yayınları / 352 sayfa

İlk gerçek “opera”yı kim yazdı? Nota sistemi nasıl ortaya çıktı? Besteciler senfonileri nasıl besteliyor? Bu kitap ilk yalın ezgilerden modern minimalizmin ortaya çıkışına kadar Batı klasik müziğinin gelişimini ve bunda kilit rol oynayan temel müzik eserlerini keşfedip analiz ederek birçok sorunun yanıtını veriyor.

Sade bir dilde kaleme alınan Klasik Müzik Kitabı hem efsanevi hem de daha az tanınan bestecilerin doksandan fazla eserini inceliyor. Klasik müziğin bestelenmesi ve anlaşılmasıyla ilgili temel kavramları ve büyük fikirleri adım adım çizimlerle ve bilgi görselleriyle açıklıyor.

İster bir müzik tutkunu olun ister zaman zaman müzik dinleyin bu kitapta ilginizi çekecek ve klasik müzik anlayışınızı zenginleştirecek birçok şey bulacaksınız.

Katkıda Bulunanlar: Steve Collisson, Levon Chilingirian, Matthew O’Donovan, George Hall, Malcolm Hayes, Michael Lankester, Karl Lutchmayer, Keith Mcgowan, Kumi Ogano, Sophie Rashbrook, Christina L. Reitz, Tim Rutherford-Johnson, Hugo Shirley, Katie Derham-Foreword

Klasik Müzik Rehberi

Yazar: Feridun Hürel / Say Yayınları / 416 sayfa

“Bu kitap işitme duyumuzun gelişimiyle ilgili.”

Kitabın yazarı, efsanevi Üç Hürel grubunun solisti, bestecisi ve söz yazarı Feridun Hürel böyle diyor, “Müzik dinlemek, kimi zaman müzik yapmaktan daha zordur!” diye ekliyor ve devam ediyor.

Bu kitapta, fotoğrafları ve yaşam öykülerinden önemli kesitleriyle, kronolojik olarak sıralanmış 232 büyük bestecinin ve geniş bir müzik sözlüğünün yer aldığı bu rehberde yukarıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

Elinizdeki kitap; sanat, estetik, uygarlık, duygu, saygı gibi kavramların önemini bir hayli yitirdiği, bir “kültür” yozlaşmasının tozu dumana kattığı günümüz ortamında, henüz umudunu yitirmemiş insanların ruhlarını yıkamalarına, daha rafine bir yaşam sürmelerine, daha mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmelerine yardımcı olacak bir başucu kitabı/el altı rehberi.

İdeal bir armağan…

Mozart / Bir Yaşamöyküsü

Yazar: Aydın Büke / Can Yayınları / 352 sayfa

Tam adı, Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus’tu. Sonraki yıllarda “Theophilus” adı, önce Almanca karşılığı “Gottlieb”e (Tanrı’nın sevdiği), ardından da sözcüğün Fransızcası “Amadé”ye dönüşecek, müzik tarihi onu XIX. yüzyıldan itibaren “Wolfgang Amadeus Mozart” olarak anacaktı.

Her ne kadar besteci bir babanın çocuğu, öğrencisi ve ideali olsa da çocuk yaşlarında parlayan dehasının karşısında imparatorlar, imparatoriçeler eğilecek, çağdaşı meslektaşları bestelerine duydukları hayranlığı dile getirmekten yüksünmeyecekti. Daha 6 yaşında ilk defa gördüğü notaları yanlışsız çalabiliyordu. 35 yıllık yaşamında olağanüstü besteler üretti, soluk almadan çalıştı. Çevresinde bulunanlara günde onlarca defa, kendisini sevip sevmediklerini sorar, şaka için bile olsa cevap olumsuz olursa derin bir korkuya kapılır ve hemen gözleri dolardı. Hep çocuk kaldı. Yaşamını mektuplara sığdıracak kadar çok yazdı. Çok başarılı oldu, hep ânı yaşadı, çok kazandı, çok kaybetti, borçlu olarak öldü. Yaşamı yarım kaldı, yaş 35, yolun sonuydu, ortası değil…

Klasik Müzik Koleksiyonu

Boyut Yayıncılık / 30 CD – 4 Kitap

Dünya müzik tarihinin kilometre taşları, dahi bestecilerinin ölümsüz eserleri 30 özel CD, 4 özel kitaptan oluşan Klasik Müzik Koleksiyonu’nda. Özenle hazırlanmış kitapların her biri farklı bestecinin yaşamına ve eserlerine ait bilgileri kapsıyor.

30 ünlü bestecinin en güzel eserlerinden oluşan 30 CD’lik bir koleksiyonda kitaplığınızdaki yerini almaya hazır. Klasik Müzik Koleksiyonu’na sahip olduğunuzda; okurken müziğin sınırsız evreninde dolaşacak, dinlerken okumanın tadına varacaksınız.

Türk Tangosunun Kurucusu Necip Celal Andel Sanatı-Hayatı-Yaşadığı İstanbul

Ertuğrul Sevsay / Oğlak Yayınları / 374 sayfa / 2 Cilt Kutulu

Bir Türk tango bestecisinin hakkında yazılmış en kapsamlı inceleme olma özelliğini taşıyan bu titiz çalışmanın ikinci cildinde, Andel tangolarının Prof. Dr. Ertuğrul Sevsay tarafından Arjantin tangosunun özgün aranjman teknikleriyle düzenlenmiş partisyonlarının yanı sıra tangonun icrası, yorumu ve orkestrasyonu hakkında da son derece aydınlatıcı bilgiler bulacaksınız. Andel’in ailesine ve tango dünyasına ait fotoğraflarla zenginleşen bu kitabın içinde yer alan CD’deki Andel tangoları ise Ertuğrul Sevsay’ın kurucusu olduğu Band-O-Neon, Gran Orquesta Típica de Tango tarafından farklı Arjantin tangosu stillerinde kaydedildi.

Orkestrasyon konusunda dünyanın en kapsamlı kitapları olarak kabul edilen ve çeşitli üniversitelerde okutulan Handbuch der Instrumentationspraxis ve The Cambridge Guide to Orchestration’ın yazarı olan ve halen Viyana Müzik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini sürdüren Prof. Dr. Ertuğrul Sevsay’ın Türk Tangosu’nun kurucusu Necip Celal Andel – Sanatı, Hayatı, Yaşadığı İstanbul adlı bu yapıtı, yalnızca müzik ve tango meraklıları için değil, Türkiye’de modernleşmenin tarihini merak edenler için de bir başvuru kaynağı olma niteliğini taşıyor.

Women Composers’ Creative Conditions before and during the Turkish Republic

Nejla Melike Atalay / Hollitzer Yayıncılık / 604 sayfa

Bu araştırma, Osmanlı İmparatorluğu’nun Tanzimat Döneminden, 1980’lerin Türkiye Cumhuriyetine kadar ardışık ve çakışan dönemlerde yaşamış ve üretmiş üç İstanbullu besteci Leyla [Saz] Hanımefendi (1850?-1936), Nazife Aral-Güran (1921-1993) ve Yüksel Koptagel (b.1931) üzerine odaklanmıştır. Bestecilerin içinde bulundukları sosyo-politik çerçevedeki üretim ve yaratım koşulları, ailevi ve eğitim geçmişleri, yaşadıkları sosyal alanlar irdelemektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun Tanzimat Döneminde başlayan ve günümüz Türkiye Cumhuriyeti’ne sirayet eden dönüşüm sürecinin bir parçası olarak Batı müziğinin ve eğitiminin kurumsallaşması, ele alınan bestecilerin Batı müziği ile kurdukları bağların, çoksesli müzik ile ilişkilerinin, aldıkları eğitimin sonucu olarak gelişen müzikal kişiliklerinin anlaşılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma, alternatif materyaller kullanarak ve kendi anlatımını oluşturarak Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın tarihi ve müzik tarihi yazımını birlikte incelemektedir.

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir