Tuna Dergi
KORTEJO AİLE EVLERİ KORTEJO AİLE EVLERİ
İLAYDA BUSE BAKIŞ busebakis@hotmail.com.tr İzmir Kortejolarının Portekiz Yahudilerinin İzmir’e gelişiyle başladığı sanılmaktadır. Bu Kortejoların yaklaşık 500 yıldır var olduğu anlamına gelir. Kortejo sakinlerinden bazılarıyla... KORTEJO AİLE EVLERİ

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

İzmir Kortejolarının Portekiz Yahudilerinin İzmir’e gelişiyle başladığı sanılmaktadır. Bu Kortejoların yaklaşık 500 yıldır var olduğu anlamına gelir. Kortejo sakinlerinden bazılarıyla yapılan görüşmelere göre, bu evler 1940’larda bile Yahudiler tarafından kullanılıyordu. Ancak 19. yüzyılda Yahudilerin daha iyi yaşam koşulları için daha iyi evlere taşınması nedeniyle Kortejo miktarı azalmaya başlamıştır. İlk Kortejolar, muhtaç olan Sefarad Yahudilerinin sığınağıydı.

Ana girişi olan avlu, “Kortejo” adı verilen ortak bir mekânda yemek pişirme, çamaşır yıkama, el işi, berber, çocuk bakımı gibi günlük yaşamın yaşandığı yerdi. Ayrıca her Kortejo’da, temiz su sağlayan avlu da mevcuttur. Avluyu çevreleyen üst katlarda özel hayatları için odalar da vardı. Ortak bir dilleri, gelenekleri ve yemekleri vardı. İzmirlilerin deyimiyle Kortejolar veya Yahudhanelerde farklı geçmişlere sahip insanlar için güvenli yerlerdi.

Bazı eski Yahudilerin ifadesine göre Kortejolar 50’li yıllarda boşaltılmıştır. Bu durum, Türkiye’deki yoksul Yahudilerin 1948’de İsrail’e göç etmiş olmasıyla açıklanabilir. Türkiye’de göç, 50’li yıllardan 70’li yıllara kadar giderek artmıştır. Bu nedenle, yoksul Türk göçmenler bu Kortejolara yerleşmişlerdir.

Yahudi aile evleri (Yahudhaneler) 500 yıllık bir tarihin tanıklarıdır; İzmir’e özgü bir kültür mirasıdır. Pek çok İzmirlinin bilmediği bu mekanlar, sayıları ve şu anki sahipleri hakkında doğru bilgiye ulaşmak mümkün değil. Bu kültürel miras, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ve Simurg Photos üyesi Birol Üzmez’in 2010 yılındaki “Kortejo Aile Evleri” konulu sergisinden 60 adet renkli fotoğraflar ile dikkat çekmeyi başarıyor.

“Değişmeyen tek şey yoksulluk.” Birol Üzmez

KAYNAKÇA

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir