Tuna Dergi
MACERA VE HUZURUN ELELE TUTUŞTUĞU LAPLAND MACERA VE HUZURUN ELELE TUTUŞTUĞU LAPLAND
BEGÜM HONCA begumhonca@gmail.com Sessizliği ve de huzuru beş duyunuzla da hissettiğiniz oldu mu? Hiç güneşin doğmadığı bir güne uyandınız mı? Bulutlu veya sisli bir... MACERA VE HUZURUN ELELE TUTUŞTUĞU LAPLAND

BEGÜM HONCA
begumhonca@gmail.com

Sessizliği ve de huzuru beş duyunuzla da hissettiğiniz oldu mu? Hiç güneşin doğmadığı bir güne uyandınız mı? Bulutlu veya sisli bir gün değil bahsettiğim. Gerçekten de güneşin doğmadığı bir gün. Peki hiç öğlen vakti havanın karardığını gördünüz mü?

Peki bunların hepsini tek bir yerde deneyimlediniz mi?

Cevabınız ‘evet’ ise, sanırım sizin de aklınıza ilk olarak Lapland geldi. Lapland genelde bilinenin aksine sadece Finlandiya’nın bir bölgesi değil. Norveç ve İsveç’in de en kuzeyini kapsayan, Sami halkının yaşadığı bölgeye verilen ad.


Aslında kuzey ışıklarını görmeyi kafaya koyduğumdan beri gitmeyi planlıyordum, Finlandiya Lapland’ına. Büyük bir kısmı kuzey kutup dairesi içinde yer alacak kadar kuzeyde olan ve bu sebeple kışın güneşin bildiğimiz anlamda ‘doğmadığı’ bu bölgeye ulaşmak eğer uçakla gitmek istemiyorsanız çok zahmetli. Her mantıklı ve rasyonel insanın yapacağı uçakla Rovaniemi havalimanına uçup oradan Ylläs gibi bölgelere kiralık araçla ulaşmak. Vaktim çok kısıtlı olmadığı için ve yolda olmayı sevdiğimden seyahatimi toplu taşıma kullanarak ve uçaksız gerçekleştirmek istedim. Tren ve feribotla Viyana-Hamburg-Kiel-Göteborg-Stockholm-Helsinki-Kolari rotasını izleyerek varış noktam olan Äkäslompolo köyüne ulaştım ve pansiyonuma (hostel) yerleştim. Konaklama da diğer harcamalar gibi oldukça yüksek ama sürekli araştırarak, grup olarak geliyorsanız kulübe kiralayarak veya benim gibi pansiyonda kalmayı tercih ederek en azından konaklama ve mutfak masrafını kısabilirsiniz çünkü diğer aktiviteler için de elinizi cebinize atmanız gerekecek.

İlk izlenimim göz alabildiğince orman, göz alabildiğince kar. Ormanların, ağaçların, boyuma gelmiş karın, sessizliğin heybeti insanı hayran bıraktıran. Bu bölgedeki aktiviteler de işte tam da bu yüzden bu heybeti sanki tekrar tekrar hissetmeniz için tasarlanmış! Seçenek çok: Kar motoru turu, huskylerle kızak, ren geyiğiyle kızak, kar ayakkabısıyla yürüyüş, buzda balık tutma, kayak, kayaklı koşu ve daha fazlası. Tavsiyem aktiviteleri bir şirketle gerçekleştirmeniz. Bu şirketler size baştan aşağı hava koşullarına uygun kıyafetler veriyorlar (bu gerçekten çok önemli) ve konakladığınız yerden alıp bırakıyorlar. Ayrıca kaybolma ihtimaliniz bazı aktivitelerde çok yüksek, o yüzden başınızda rehber olması çok önemli.

Ben ilk günüme sıkı bir programla başladım – kar motoru turu ve ardından huskylerle kızak. Köyün içinde ulaşımını kar motoruyla sağlayanları görmüş olsam da turistik aktiviteler için kilometrelerce uzunluktaki özel rotaları kullanıyorsunuz. Çok güçlü bir araç ve kullanması gerçekten dikkat istiyor ama bir o kadar da eğlenceli! Kar motoruyla husky çiftliğine ulaştık ve huskylerin motorların sesini duymasıyla başlayan heyecanlarına tanık olduk. Bu köpekler koşmak istiyor! O kadar güzeller ve kızak çekecekleri için o kadar mutlular ki! Önce çiftlikteki rehberden talimatları alıyoruz ve hazırız! Rüya gibi bir parkurdaki -aslında hiç de kısa sürmeyen- kızak maceramız tadını damağımızda bırakarak bitti bile! Köpeklerin de benim kadar üzgün olduğuna eminim aslında.

Kar motoruyla köye geri dönünce yorgunluğuma aldırmadan köyükeşfetmeye çıktım ben. Bölgeye özel elişi ve doğal ürünler satan dükkanlar, spor ve giyim dükkanları, restoranlar ve barlarıyla aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Beni en çok şaşırtan ama yemek yedikten sonra dışarı çıktığımda her yerin zifiri karanlık olması oldu! Meğer kuzey ışıkları görülebilsin diye 20.00 itibariyle bütün sokak lambaları kapatılırmış buralardaki yerleşim birimlerinde. Yani eğer siz benim aksime şanslıysanız kuzey ışıklarını köyün içinden bile görebilirsiniz. Ertesi gün ren geyiği kızağı turu ve ‘Snow World’ turu var. Snow World tamamen buz ve kara oyulmuş heykellerden oluşan bir yer, ayrıca her şeyin buzdan yapılmış olduğu bir restoranı da var. Ben çok sevmedim, sanırım biraz daha farklı bir yer bekliyordum. Siz kendiniz için karar verin turunuza burayı dahil etmeyi. Alternatifler oldukça fazla çünkü.

Ren geyiği çiftliği ise yine harika bir deneyim! Bu hayvanlar çok güçlü ve de çok hızlılar! Çiftlikteki rehberimizin talimatları bittikten sonra bu kez bulutsuz havada güneşi göremeden ama varlığını hissederek sessizliğin içinde yol alıyoruz. Kuzey kutup dairesi içinde güneş bildiğimiz anlamda ufuk çizgisinin üstüne çıkmıyor her zaman, güneş doğmuyor yani. Bütün bunlar birleşince masal mı gerçek mi ayırt etmesi zor anlardan.

Huskylerle adrenalin salgılarken, ren geyikleriyle manzaranın büyüsüne kendinizi kaptırıyorsunuz. Aktiviteler bitince ve doğada karlara bata çıka yürüyüşümü yaptıktan sonra havanın açık olması sebebiyle gece pansiyonda tanıştığım birkaç kişiyle kuzey ışıklarını izlemeye karar verdik. Kuzey ışıklarını tespit etmek için bir sürü telefon uygulaması var ve sizi soğukta saatlerce beklemekten kurtarıyor. Biz (biraz) şanslıydık; köyün yanındaki donmuş gölün üstünde kuzey ışıklarını hafif ve silik de olsa görebildik ve buna rağmen aklımı başımdan aldı gökyüzündeki bu renk oyunları! Bu da ‘tekrar yapılacaklar’ listeme hızlı bir giriş yaptı.

Ertesi gün Lapland’daki son günüm olduğundan Fin Lapland’ı başkenti olan Rovaniemi şehrine gittim – buradaki en görülecek yer çok çok turistik olan ‘Santa Claus Village’ yani Noel Baba Köyü. Buranın yarısı kuzey kutup dairesinin içinde, yarısı dışında. Bu sınır çizgisini tek adımla geçebilmek insana çocukça bir mutluluk veriyor. Noel Baba’yı görmek isterseniz saatlerce sıra bekleyip ücretsiz şekilde görebilirsiniz (fotoğraf çektirmek paralı) ama bence en güzel, en eğlendirici yer Noel Baba’nın postanesi. Elf kıyafeti giymiş çalışanlar, bin bir çeşit kartpostallar, pullar. Sevdiklerinize buradan kartpostal gönderdiğinizde eminim çok mutlu olacaklardır.

Lapland’ı kışın gezmek asla sıkılmayacağınız, doğayla bütünleşeceğiniz, soğukla barışacağınız bir deneyim vadediyor.

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir