Tuna Dergi
MAGDALENA CARMEN FRIDA KAHLO CALDERON MAGDALENA CARMEN FRIDA KAHLO CALDERON
DR. F. HANDE KAPTAN hande_kaptan@yahoo.com Tahta bacak Frida. Meksikalı çılgın ressam. Hüzünlü yaşamdan geriye kalan sürrealist eserler. Sevmiş ama istediği gibi sevilmemiş bir kadın.... MAGDALENA CARMEN FRIDA KAHLO CALDERON

DR. F. HANDE KAPTAN
hande_kaptan@yahoo.com

Tahta bacak Frida. Meksikalı çılgın ressam. Hüzünlü yaşamdan geriye kalan sürrealist eserler. Sevmiş ama istediği gibi sevilmemiş bir kadın. Hayatı boyunca sevgiyi aramış. En büyük sevgiyi, Alman babasında bulmuş. Ayağına batan bir ağaç dalı. Ardından geçirdiği çocuk felci. İncecik kalan bir bacak. Yetmezmiş gibi belinden girip kalçasından çıkan otobüs parçası. Hayatına kara bir perde gibi inen o trafik kazası.

Sanat, sıradan duygular yaşayan normal insanların işi değildir. İçinde patlayan fırtınalar yoksa hiçbir eser yaratılamaz. Ne şiir yazılabilir ne resim yapılabilir. Bu, bir bakıma aykırı olmaktır. Ya da normalden sapmaktır. Normal kelimesinin sınırı nedir peki? Neye göre normaldir normal olan? Örneğin, Frida normal biri değil midir? Yaşadığı onca travmayla hâlâ normal kalabilmesi olası mıdır? Ya o travmalar olmasaydı? O zaman o sadece Meksikalı Frida olacaktı.

Peki, o zaman aykırı olmak, sıradan olmamak yaratıcı olmanın ön şartı mıdır? Mutlaka bir travma gerekmez yaratıcılığın tetiklenmesi için. Olayları farklı algılayan bir zihin gerekir. Algı ve olgu karmaşası zihinde öyle bir harmanlanır ki algılar olgu olur; muhteşem bir sanat eseri olarak çıkar insanın karşısına.

Frida’nın Diego’su beklentileri karşılayan sıradan biri değildi. Kadınlara düşkündü. Frida ona yetemedi asla. Hep daha fazlasını istedi çünkü coşan duygu seliyle başka türlü mücadele edemiyordu. Ya resim yapıyordu ya sevişiyordu. Meksika devriminde aktif rol alarak heyecanlarını bu yöne de kaydırdı.

Sonuçta iki mutsuz insan dev eserler yarattılar. İnsanın içinden, “İyi ki bunları yaşamışlar.” demek geliyor ama tabii ki bu kadar kalpsiz olamayız.

Frida. Acılarla beslenen olağan dışı insan. Devrimin gülü. İyi ki vardın.
Ve sen Diego. Kendine göre bir tarzla sevdin o kadını. İyi ki öyle sevdin.
Düz yollardan gitmeyip ara sokaklara sapanlara selam olsun.

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir