Tuna Dergi
MURAT KARAEGE mkaraege@ifc.org Hep söylendiği gibi, okumanın boş zamanla ilgisi yoktur. Okumak başlı başına bir iştir. Okumak için mutlaka sessiz bir oda, loş bir...

MURAT KARAEGE
mkaraege@ifc.org

Hep söylendiği gibi, okumanın boş zamanla ilgisi yoktur. Okumak başlı başına bir iştir. Okumak için mutlaka sessiz bir oda, loş bir ışık, fonda dinlendirici bir müzik gerekmez. İnsan her koşulda okuyabilir, toplu taşıma aracında, bitmek bilmeyen devlet dairesi ya da banka sırasında, yalnız yenilen bir öğle yemeğinde, kitap iyi bir yoldaştır.

İngilizler Noel ve yaz tatilini okumak için fırsat olarak görür, tatilde ne yapacaksın diye sorduğunuzda, çoğu eğitimli çalışan; “catch-up with reading” der. Sanırım bunun tam olarak bir Türkçe karşılığı yok. Ama tatilden benim de beklentim, bütün senenin koşuşturmacasından fırsat bulup okuyamadığım kitapları okumak, hatta bazılarını ikinci ya da üçüncü defa gözden geçirmektir. Daha çok okumak istediğimizi bilsek de nereden başlayacağımızı bilemeyiz. İşte bu kaygıyla ve benim gibi kafası karışıklara faydası olur ümidiyle, Tuna Dergisi okuyucuları için, bir okuma listesi hazırladım.

Daron Acemoğlu & James A. Robinson, “Ulusların Düşüşü” ve “Dar Koridor”: Sanırım ekonomiyle biraz haşır neşir olup da Acemoğlu ve eserlerinin günümüz kurumsal iktisat teorisindeki önemini bilmeyen yoktur. Acemoğlu ve Robinson, bazı uluslar diğerlerine göre neden daha zengin olur, kurumlar ve hukukun üstünlüğü bir ekonominin gelişmesi için neden önemlidir gibi sorulara cevap arıyor. İmkânı olanların bu kitapları orijinal baskısından okumasını tavsiye ederim. Okurlar, Acemoğlu’nun diğer yapıtlarını da edinmek isteyeceklerdir.

Şevket Pamuk, “Türkiye’nin 200 Yıllık İktisadi Tarihi”: Şevket Pamuk, büyük emek vererek 19. yüzyıldan günümüze kadar, Türkiye iktisat tarihini çok anlaşılır şekilde anlatıyor. Ekonominin sadece rakamlardan ibaret olmadığına ve insani gelişmişlikle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermesi bakımından bir başyapıt.

Mahfi Eğilmez, “Değişim Sürecinde Türkiye”: Mahfi Eğilmez’in son kitabı, ideolojik yargılardan uzak, tamamen objektif veri ve analizler baz alınarak hazırlanmış. Kitap, zengin araştırmalar eşliğinde, Türkiye ile diğer gelişen ekonomilerin performansını karşılaştırıyor. Ayrıca ifade özgürlüğü ve ekonomik büyümenin ilişkisi ve Türkiye’nin acil olarak hayata geçirmesi gereken yapısal reformlara kafa yoruyor. Şu günlerde, günümüz Türkiye ekonomisiyle ilgilenen ve “ne yapılmalı” sorusunu düşünen herkes için başucu kitabı. 

Phil Thornton, “Büyük Ekonomistler”: Ekonomik düşünce, yaşadığımız dünyayı şekillendiriyor. İşte Thornton, ekonomik düşüncenin kurucu babalarını, ailelerini, eğitimlerini ve bıraktıkları izleri, herkesin anlayacağı şekilde anlatıyor.

Attila Karaosmanoğlu, “İzmir Karşıyaka’dan Dünyaya”: İlkokuldan doktora derecesine kadar, Türk eğitim sistemi içinde öğrenim gören, bununla birlikte, Dünya Bankası’nda bir Türk’ün gelebileceği en üst pozisyona ulaşan Karaosmanoğlu’nun, Karşıyaka’dan Ankara Bakanlık koridorlarına ve Washington D.C.’ye uzanan, örnek alınacak otobiyografisi.

Richard Templar,Rules of Work”: Kişisel gelişim kitaplarına mesafeli durmakla birlikte, Templar’ın bu kitabının ilgiyi hak ettiğini düşünüyorum. Templar, iş yerinde nasıl konuşmalı ve yazmalıyız, neden ve nasıl iyi giyinmeliyiz, patronumuzu nasıl yönetebiliriz gibi sorulara akılcı cevaplar veriyor.

Güngör Uras, “Bak Ben Sana Anlatayım”: Ekonomi gazeteciliğinin duayeni Güngör Uras’tan, her zamanki mizahi ve akıcı diliyle eski İstanbul’a, Türkiye’nin ekonomik tarihine adını yazdırmış iş insanlarına ve siyasetçilerine, anlamlı bir saygı duruşu.

Victor Hugo’yla bitirelim: “Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca, artık sönmez.”

Keyifli okumalar…

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir