Tuna Dergi
Usta savaş muhabiri: Coşkun ARAL Usta savaş muhabiri: Coşkun ARAL
İLAYDA BUSE BAKIŞ busebakis@hotmail.com.tr Coşkun Aral (d. 1 Mayıs 1956, Siirt); uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin ve belgesel yapımcısıdır. 1974 yılında basın fotoğrafçılığı mesleğine başladı.... Usta savaş muhabiri: Coşkun ARAL

İLAYDA BUSE BAKIŞ
busebakis@hotmail.com.tr

Coşkun Aral (d. 1 Mayıs 1956, Siirt); uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin ve belgesel yapımcısıdır. 1974 yılında basın fotoğrafçılığı mesleğine başladı.

1 Mayıs 1977 olaylarında çektiği fotoğraflar ile ilk kez adını dünya basınına duyurdu. Bu olaya ilişkin fotoğrafları ile Time ve Newsweek dergilerinde yer aldı. 1980 yılında ilk defa Türkiye dışında görev yaptı ve Polonya’da ünlü Gdansk Grevi, İran ve Irak olaylarına ilişkin çalışmalarıyla uluslararası platformda adını duyurmaya devam etti. 12 Eylül 1980 darbesini, daha önce yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek ve L’Express dergilerinin kapaklarında; ayrıca yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yansıttı.

14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek Türk ve dünya basınında adından bir kez daha söz ettirdi ve ödüller aldı. 1980 yılından itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları fotoğrafladı.

1983-1985 yılları arasında çektiği savaş fotoğrafları Paris’te ve FNAC’da sergilendi. Aynı yıllarda New York’ta, Time Life Galerisi’nde savaş fotoğrafları sergilendi. 1988 yılında Ara Güler ile birlikte Danimarka ve Finlandiya’da bir sergi açtı. 1993 yılında Almanya’nın Düsseldorf kentindeki Yabancılar Kültür Merkezi`nde “Savaş ve İnsan” konulu bir sergi hazırladı.

1983 yılında aralarında National Geographic’in ünlü fotoğrafçılarının da bulunduğu “Galile’de Barış” adlı savaş fotoğraf albümü yayınlandı. Lübnan Savaşı’nı konu alan bu kitap daha sonra Almanya ve Cezayir’de de basıldı. New York’ta basılan son dönemin en iyi 31 savaş fotoğrafçısını anlatan “War Torn” kitabında da yer aldı. 1988 yılında “1000 Millik Büyük Serüven” adlı macera fotoğraf albümü Türkiye`de yayınlandı. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri`nde “Savaş Tehlikeli Işık” ve “Dünyanın En Tehlikeli Yerleri” adlı iki kitabı yayınlandı.

1986 yılından beri televizyon haber belgeseli yapımcılığı ile Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına da savaş fotoğrafçısı olarak mesleğine devam etmektedir. Ayrıca 2018 yılında ”Coşkun Aral Anlatıyor” Youtube kanalıyla dijital platform yayınına başladı.

KAYNAKÇA
http://haberci.com/coskun-aral/
https://twitter.com/CoskunAralResmi
http://www.fotografya.gen.tr/TR,885/coskun-aral.html
http://sokakfotografcilari.blogspot.com/2011/02/savas-fotografcilari.html
https://www.efsad.org.tr/efsadda-19-nisan-cuma-coskun-aral-fotograf-gosterisi

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir