Tuna Dergi
VİYANA’NIN MEŞHUR MESİRE ALANI: PRATER VİYANA’NIN MEŞHUR MESİRE ALANI: PRATER
BİLGE SERDAR SAMANLI serdar.samanli@hotmail.com Viyana’da yaşayan çoluk çocuk herkesin ve şehri ziyaret eden birçok turistin favori eğlence mekanlarından biri şüphesiz Prater’dir. Burası, eskiden imparatorluğun... VİYANA’NIN MEŞHUR MESİRE ALANI: PRATER

BİLGE SERDAR SAMANLI
serdar.samanli@hotmail.com

Viyana’da yaşayan çoluk çocuk herkesin ve şehri ziyaret eden birçok turistin favori eğlence mekanlarından biri şüphesiz Prater’dir. Burası, eskiden imparatorluğun avlanma mekânı iken, 1766 yılında İmparator 2. Joseph tarafından halka açılmıştır. Praterstern metro ve tren istasyonundan çıktığınız anda gözünüze çarpan ilk şey, parkın ve Viyana’nın en önemli simgelerinden biri olan Viyana dönme dolabı olacaktır. 1897 yılında, İmparator Franz Joseph’in tahta çıkışının 50. yıl dönümü şerefine hizmete giren dönme dolap, 1920-1985 yılları arasında dünyanın en büyük dönme dolabı ünvanını sahiplenmiştir. Orijinal halinde 30 kabini varken, 2. Dünya Savaşı sırasında bir yangın geçiren dönme dolap, onarıldığından beri sadece 15 kabinle hizmet vermektedir. Dönme dolap aynı zamanda, Graham Green’in 1949 çıkışlı “Üçüncü Adam” filmi ile dünyaca ünlü olmuştur.

Dönme dolabın en tepesinden Stephansdom da görülebilir.

Hem dönme dolap hem de parkın yakınındaki devasa korulukta dolaşan küçük tren (Liliputbahn) için 14 Euro’ya kombine bilet almak mümkün. Dönme dolaba binmeden önce bir diorama salonundan geçiliyor. Burada, Viyana’nın çeşitli tarihi evrelerini gösteren diorama modelleri mevcut. Dönme dolaba yürüme mesafesinde ise Liliputbahn istasyonu bulunmaktadır. Dört kilometre uzunluğundaki minyatür demiryolu hattı, yemyeşil Prater korusunun içinden geçer. 20 dakikalık tren yolculuğu sırasında insan kendisini şehirden uzaklaşmış ve doğanın kucağına bırakmış gibi hisseder.

 

Viyana Dönme Dolabı

 

Saat 11.00-24.00 arası açık olan Prater, özellikle güneşli günlerde her yaştan insanların uğrak noktası olmakta. Burada hız trenleri, çarpışan arabalar, su kaydırakları, gokart pistleri, atari oyunları gibi bir sürü eğlence bulunmakta. Viyana’nın en yeni gezilecek yerlerinden biri olan ve Prater Lunaparkı içerisinde yer alan Königreich der Eisenbahnen (Demiryolları Krallığı), 6 Ağustos 2020 tarihinde açılmıştır. Viyana şehrinin ve demiryollarının minyatür bir versiyonu. Trenler, minyatür raylar üzerinde ilerliyor, istasyonlarda durup tekrar kalkıyor. Ayrıca Viyana caddelerinde kamyonlar, arabalar, tramvaylar vızır vızır hareket ediyor. Ayrıca salonun reostalı ışıklandırması ile gece ve gündüz simülasyonları sağlanıyor.

Tuna nehri ve en sağda Birleşmiş Milletler merkezi

Viyana şehir merkezi ve Stephansdom

Gece simülasyonu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir