Tuna Dergi
YAŞAMAK NEFES ALMAK MIDIR? YAŞAMAK NEFES ALMAK MIDIR?
UZM. DR. F. HANDE KAPTAN hande_kaptan@yahoo.com Covid-19 salgınıyla mücadelede iki yılı geride bırakıyoruz. Zorlu geçen yıllar… Zaman zaman kapandık, zaman zaman açıldık. Sokağa çıkamadık.... YAŞAMAK NEFES ALMAK MIDIR?

UZM. DR. F. HANDE KAPTAN
hande_kaptan@yahoo.com

Covid-19 salgınıyla mücadelede iki yılı geride bırakıyoruz. Zorlu geçen yıllar… Zaman zaman kapandık, zaman zaman açıldık. Sokağa çıkamadık. İşe gidemedik. Sevdiklerimizi göremedik. Görsek bile sarılamadık.

Maskelerin ardında birbirimizin sadece gözlerini görerek yaşıyoruz. Gülüyor muyuz, kızgın mıyız, üzüntülü müyüz; bunu sadece gözlerden anlamaya çalışıyoruz. Bir yerde okudum, demiş ki yazan: “Bu maske iyi oldu; kendi kendime konuştuğumu, güldüğümü kimse görmüyor.” Evet, çok doğru!

Salgından önce günlük rutinimiz olan ve aslında hiç de özel bir anlam yüklemeden yaptığımız davranışlarımızı özlüyoruz. Normalde hayatımda çok da ruj kullanmayı sevmeyen birisiydim. İnanır mısınız, iki yıldır ruj kullanmıyorum ve rujlarımı çok özledim. Bir arkadaşla bir araya gelip sohbet etmeyi, kahkahalar atmayı özledim.

Diğer ülkelerde normale geçiş süreci bizim ülkemizden daha hızlı oluyor ancak normale geçenler bir süre sonra artan vaka sayıları nedeniyle yeniden kısıtlamalara başlıyor. Aşı pasaportları, aşısızlara uygulanan yasaklar, aşı karşıtlarının gösterileri… Sürekli bir kaos hali hüküm sürmekte.

Ülkemizde aşılanma hızının ilk yıla göre yavaşlaması durumu biraz güçleştiriyor. İnsanlar artık tükendi, sıkıldı, kurallara uymakta güçlük çekiyor. “Normale geçiş” derken buradaki normal kelimesi farklı bir anlam kazanıyor. Neye göre normal? Eskinin aynısı mı, yoksa yeni bir normal mi? Bu virüs ve varyantları dünyada kaldığı sürece, yeni normallerimiz olacak.

Ben bir tıp doktoruyum. İki yıl önce adını duymadığım bir hastalığı yani Covid-19’u öğrendim. Bu hastalığın yaptıklarını, yapabileceklerini okudum ve gözlemledim. Uzun vadede neler yapabileceğini korkarak da olsa anlamaya çalışıyorum. Her bir belirtiye ve bulguya “acaba korona virüs mü bu?” diye kuşkuyla yaklaşır oldum. Çift maske ve siperliğin arkasında nefes almaya çalışarak işimi yapıyorum. En büyük umudum, bir gün tek maskeye inebilmek.

Yazının başlığındaki soruya gelecek olursak: 2019, 2020 ve 2021’de nefes aldık, ancak yaşadık mı? Yanıtı siz verin.

Coşkuna not. Kullandığımın görsel altına aşağıdakini yazalım:

Görsel kaynağı: https://wellcome.org/

 

Henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir